Araç kullanırken, özellikle yağmurlu veya karlı havalarda cam silecekleri güvenli sürüş için olmazsa olmazdır. Görüş alanımızı net tutarak kazaları önlemede önemli rol oynarlar. Fakat zamanla aşınan ve performans düşüren silecekler, bu hayati görevi yerine getiremeyebilir.

Aşırı sıcak ve soğuk hava koşulları da cam sileceklerinin ömrünü kısaltan faktörlerden biridir. Peki, bu sorunun önüne nasıl geçebiliriz?

Cam Sileceklerinizin Ömrünü Uzatın: Pratik Öneriler

1. Don Olaylarına Dikkat Edin: Kar yağışı, don olayları veya hava sıcaklıklarının eksiye düştüğü günlerde cam sileceklerinizi havada bırakmayı ve camdan uzaklaştırmayı unutmayın. Bu sayede donarak camı çizmelerini önleyebilirsiniz.

2. Silecekleri Doğru Konumda Tutun: Sileceklerinizi camda çalıştırmadan önce camın üzerinde su veya kar olduğundan emin olun. Asla kuru camda silecek çalıştırmayın. Bu durum, sileceklerin aşınmasına ve ömrünün kısalmasına neden olur.

İstanbul Beylikdüzülü gençler Ata'ya koştu! İstanbul Beylikdüzülü gençler Ata'ya koştu!

3. Güneşten Koruyun: Mümkün olduğunca aracınızı gölgelik alanlarda park etmeye çalışın. Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalan silecekler sertleşerek işlevlerini kaybedebilir.

4. Düzenli Bakım Yapın: Cam sileceklerinizi düzenli olarak kontrol edin ve aşınmış, çatlamış veya yırtılmış parçaları değiştirin. Ayrıca, sileceklerin camla temas eden lastik kısımlarını nemli bir bezle silerek temizleyebilirsiniz.

5. Kaliteli Ürün Tercih Edin: Cam sileceklerinizi satın alırken orijinal ve kaliteli ürünlere yönelmeye özen gösterin. Ucuz ve kalitesiz ürünler, kısa sürede yıpranarak yenilerini alma ihtiyacı doğurabilir.

Editör: Utku Çelik