İsrail ve Hamas arasında Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Mısır ve Katar arabuluculuğuyla başlayan esir takası devam ediyor. Gazze'de Hamas tarafından Kızılhaç yetkililerine teslim edilen bir grup esir, Refah Sınır Kapısı'ndan geçerek Mısır'a götürüldü.

İsrail ordusu, Gazze Şeridin'deki 10 İsrailli esir ile 4 Taylandlının Kızılhaç yetkililerine teslim edildiğini duyurdu.

Rusya-Ukrayna Savaşı'nda 2 yıl geride kaldı Rusya-Ukrayna Savaşı'nda 2 yıl geride kaldı

İsrail ordusu sözcüsü Ran Kochav, yaptığı açıklamada, "Gazze'den 10 İsrailli ve 4 Taylandlı esir Kızılhaç'a teslim edildi. Bu, esir takasında şimdiye kadar yapılan en büyük serbest bırakma oldu" dedi.

Kochav, esirlerin İsrail'e getirileceği ve aileleriyle buluşacağı bilgisini verdi.

Esir takasının, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılara "insani ara" verilmesinin ardından devam etmesi, iki taraf arasında müzakerelerin olumlu bir şekilde ilerlediğini gösteriyor.

İsrail ve Hamas, esir takası konusunda uzun süredir müzakere yürütüyordu. Ancak, müzakereler sık sık çıkmaza giriyordu.

Son olarak, ABD, Mısır ve Katar'ın arabuluculuğuyla başlayan müzakereler olumlu bir şekilde ilerledi ve esir takası konusunda anlaşma sağlandı.

Esir takası kapsamında, İsrail, Gazze'de tutuklu bulunan 1000'den fazla Filistinliyi serbest bırakacak. Hamas ise İsrail'de tutuklu bulunan 250'den fazla Filistinliyi serbest bırakacak.

Esir takasının tamamlanması ile birlikte, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılara "insani ara"nın da sona ermesi bekleniyor.

Kaynak: AA