Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) 36’ncı Yüksek İstişare Konseyi Toplantısını gerçekleştirdi. Toplantnın ilk bölümüne AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ, ikinci bölümüne ise CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cemil Tugay katıldı. 36’ncı Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı’nda konuşan ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Zorlu, Üyelerinin “Türkiye Ekonomisine İlişkin Beklentileri” başlıklı anket çalışmasının sonuçlarını paylaştı. Zorlu, “2024 yılında İzmir'e daha fazla yabancı yatırım çekilmesinin önündeki engeller nelerdir?” sorusuna verilen yanıtlarda da “firma ölçeklerinin yetersizliği, teşviklerin yetersizliği, altyapı sorunları ve nitelikli işgücü gibi sorunların ön sıralarda yer aldığını gördük. Ayrıca, İlgili sektörlerde ihtisaslaşma, kümelenmenin yetersizliği, bürokratik engeller ve İzmir’e ulaşımın zor olması sorunları da karşımıza çıktı” dedi. 

Üç Il Başkanı Ve Hamza Dag

DİRENÇLİ KENT İÇİN SOMUT ADIMLAR ŞART

İzmir’in sorunlarını ve ihtiyaçlarını konuşurken Türkiye ve dünyanın durumundan bağımsız düşünmenin imkansız olduğunu ifade eden Zorlu, “Dünyamızın içinde bulunduğu dönemde, hem küresel hem de yerel boyutta etkileri görülen ortak sorunlar ve krizlerle karşı karşıyayız. Bu durum, merkezi yönetimlerden belediyelere, özel sektörden vatandaşlara kadar, farklı ölçeklerde çözümler üretilmesini, tedbirler alınmasını gerekli kılıyor. İklim değişikliğinin etkileri açısından dünyanın en hassas ve kırılgan bölgelerinden birinde yaşıyoruz. Bölgemiz ve kentimiz için kuraklık, çölleşme, su kaynaklarının yok olması yanında aşırı yağışlar, seller, orman yangınları artık somut bir gerçeklik. Ancak, İzmir her şeyden önce ciddi deprem riski altında olan bir şehir. Doğal felaketlerle başa çıkabilmenin tek yolu, bilimsel verilere dayanan politikaların etkili biçimde uygulanması. Kentimizin, konutlarımızın, işyerlerimizin, tüm kurum ve kuruluşlarımızın dirençli ve güvenli hale getirilmesi yolunda somut adımlar atılması şart” ifadelerini kullandı. 

Toplu-8

‘ÖNCELİK ŞEHİR İÇİ ULAŞIMDA’

“Derneğimiz, 7 yıldır ESİAD Üyelerinin “Türkiye Ekonomisine İlişkin Beklentileri” başlıklı anket çalışması yapıyor. Üyelerimizin, Türkiye ekonomisinin yanı sıra kentimize dair beklentilerini bu anket sayesinde görebiliyoruz” diyerek sözlerine devam eden Zorlu, “Şubat ayı başında sonuçlarını açıkladığımız 2024 yılı anketimizde üyelerimize, “İzmir'de öncelik verilmesi gereken üç yatırımı” sorduk. Üyelerimiz, ilk sırada “şehir içi ulaşımı” gösterirken, İkinci ve üçüncü sırayı, “kentsel dönüşüm projeleri” ve “2. Çevreyolu” aldı. Anketimizde; Limanların geliştirilmesi/kapasite artırımı, ihtisas organize sanayi bölgeleri, tarımsal dönüşüm, İzmir körfez geçişi projesi ve dijital altyapı yatırımları da karşımıza çıktı. Geçen seneden farklı olarak şehir içi ulaşım konusunun üst sıraya yükseldiğini görüyoruz” diye vurguladı. 

BÜROKRATİK ENGELLER

Zorlu, “2024 yılında İzmir'e daha fazla yabancı yatırım çekilmesinin önündeki engeller nelerdir? sorusuna verilen yanıtlarda da “firma ölçeklerinin yetersizliği, teşviklerin yetersizliği, altyapı sorunları ve nitelikli işgücü gibi sorunların ön sıralarda yer aldığını gördük. Ayrıca, İlgili sektörlerde ihtisaslaşma, kümelenmenin yetersizliği, bürokratik engeller ve İzmir’e ulaşımın zor olması sorunları da karşımıza çıktı. Bu sene özellikle nitelikli işgücü sorunu yükselişteydi” diye belirtti. 

Hamza Dag-8

İL MÜFTÜLÜĞÜNE TALİP DEĞİLİM

Dağ, İzmir'e odaklanacakları beş yıl içerisinde ulaşımın ekonomik kalkınmanın önemli bir aracı olduğunu vurguladı. Yeni çevre yolları, körfez geçişi, köprülü kavşaklar ve metro hatları gibi projelerle şehrin ulaşım altyapısını güçlendireceklerini belirtti. İzmir Girişim Sermaye Fonu'nun kurulmasıyla girişimcilere destek sağlanacak, iş geliştirme ofisleriyle yatırımcılara kurumsallaşma ve markalaşma imkanı sunacaklarını ifade etti. Dağ, "Serbest Teknoloji Parkı Projesi" kapsamında Alsancak Limanı'nın arka alanını teknoloji ve inovasyonun merkezi haline getireceklerini açıkladı. Robotik atölyelerden yazılım geliştirme merkezlerine kadar geniş bir yelpazede projelerle şehri teknoloji alanında güçlendireceklerini belirtti. Basından gelen ‘seçildiğiniz taktirde İzmir’de Ensar Vakfı ve TÜGVA gibi kurumlar yoğun olacak mı?, Sosyal tesislerde içki yasaklamayı düşünüyor musunuz’ sorularını da yaıtlayan Dağ, “Benim cevabım net. Ben Büyükşehir Belediye Başkanlığına talibim, İl Müftülüğü ’ne talip değilim” dedi.

Cemil Tugay Esiad

Egemen Ilgın’dan et fiyatlarına ilişkin değerlendirme Egemen Ilgın’dan et fiyatlarına ilişkin değerlendirme

CEMİL TUGAY’DAN ALTYAPI VURGUSU

Toplantının ikinci bölümünde konuşan CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cemil Tugay, İzmir’de su fiyatlarının düşmesi için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı. Tugay, enerji yatırımları ve personel verimliliği ile suyun maliyetini düşebileceklerinin altını çizen Tugay,” Hemen yapmamız gereken bir şey var o da kendi geliri su parasını ödeyemeyecek kadar sıkıntılı olan insanlara temel harcama miktarını sembolik rakamlarla vermemiz gerekiyor. Bunu toplu ulaşımda da sağlamamız lazım” ifadelerini kullandı.
Bütçe disiplini, bütçenin doğru kullanılması ve yeni kaynaklar yaratılması gerektiğini dile getiren Tugay, “Altyapı sorunlarımız var. Kanal, su, ulaşım master planı var ancak bunlar güncel değil. Güncellenmesi için bir an önce çalışma yapmalıyız. Altyapımızı 2050'ye kadar yetecek şekilde revize etmeliyiz” dedi. 
 

Kaynak: HABER MERKEZİ