Meteoroloji Bölge Müdürlüğü tarafından yağış uyarısı yapılan Erzurum ve ilçelerinde öğleden sonra sağanak yağış etkili oldu. Kısa süreli dolu yağışının ardından sağanak hızını artırarak devam etti. Palandöken Dağı'nın arkasındaki Tekman ilçesinin kırsal Dalsöğüt Mahallesinde etkili olan sel nedeniyle bir köprü yıkıldı. Park halindeki iki araç sel sularına kapılarak sürüklendi. Bazı evlerde su baskınlarına neden olan sel bölgede birçok derenin taşmasına neden oldu.

Çeşitli hastalıkları nedeniyle hastaneye gidemeyip, yağış ve sel suları nedeniyle evlerinde mahsur kalan hastaların AFAD ekipleri yardım etti. Sedyelerle evlerinden alınan hastalar araçlara bindirilerek hastanelere götürüldü. Can kaybının yaşanmadığı kırsal Dalsöğüt, Mollamehmet, İncesu, Karlıca, Turnagöl ve Işıklar mahallelerinde ekipler çalışmalarını sürüyor. 

ERZURUM Valisi Mustafa Çiftçi, Tekman ilçesinde 2 gündür devam eden sağanağın neden olduğu selden etkilenen kırsal Dalsöğüt Mahallesi'nde incelemelerde bulundu. Bölgede hasar tespit çalışması yapılacağını belirten Vali Çiftçi "Şu an görebildiğim kadarıyla sel felaketinde 4 ev, 4 ahır zarar görmüş, 19 hayvan da ölmüş" dedi.

Yüksek sıcaklık ve nem uykunun "baş düşmanları" Yüksek sıcaklık ve nem uykunun "baş düşmanları"

Tarım arazileri, köprü, ahır ve evlerin zarar gördüğü kırsal Dalsöğüt Mahallesi'ni ziyaret eden Vali Mustafa Çiftçi, bölge halkıyla görüştü. Hasar tespit çalışmalarının yapıldığını vurgulayan Vali Çiftçi, "Dalsöğüt Mahallesi'nde meydana gelen sel felaketi nedeniyle yerinde inceleme yapmak için ekip arkadaşlarımızla birlikte geldik. Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterimiz, Tekman Kaymakamımız, Devlet Su İşleri Bölge Müdürümüz, Tarım ve Orman Müdürümüz ve AFAD Müdürümüzle birlikte incelemeler yaptık. Şu anda Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğümüz, derede ıslah çalışmalarını sürdürüyor. Dört makine ile derenin hem alt, hem de üst kısmında ıslah çalışmalarımız devam edecek. Ardından hasar ve zarar tespit çalışmalarımız da devam edecek. Şu an görebildiğim kadarıyla sel felaketinde 4 ev, 4 ahır zarar görmüş, 19 hayvan da ölmüş" dedi.

Vali Çiftçi, açıklamasının devamında, "En büyük tesellimiz can kaybı olmaması, cana herhangi bir zarar ziyan gelmemesidir. Ben buradan bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Allah beterinden saklasın. Devlet olarak, yerel yönetimler olarak elimizden geldiği kadar bütün imkanları seferber edeceğiz. En kısa sürede Dalsöğüt Mahallesi'nin yaralarını saracağız" diye konuştu.

Vali Çiftçi, AFAD, UMKE ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekiplerinin çalışmalarını sürdürdüğü bölgeden, yaptığı incelemelerin ardından ayrıldı.

Kaynak: dha