MİLLİ Savunma Bakanı Hulusi Akar, erken terhis iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Terhislerle ilgili herhangi bir erteleme veya erken terhis yoktur" açıklamasını yaptı. Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında Hatay dahil 10 ilde arama-kurtarma çalışmaları devam ederken, Bakan Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ile birlikte Hatay'a giderek çalışmaları takip ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da bölgedeki çalışmalara katılıyor.

4 Mayıs'a ertelendi

MİLLİ Savunma Bakanı Hulusi Akar, deprem bölgesinde ikamet eden veya bu illerin nüfusuna kayıtlı yükümlü askerlerin mart ve nisan celplerinin mayıs ayına ertelendiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasına değindi. Bu uygulamanın, depremde zarar görenlere destek olmak amacıyla hayata geçirildiğini söyleyen Akar, 10 ilde ikamet eden veya bu illerin nüfusuna kayıtlı 13 bin 71 yükümlünün 2 Mart ve 6 Nisan 2023 celp dönemlerinde silah altına alınmasının 4 Mayıs 2023 celbine kadar ertelendiğini belirtti. Planlanan celp döneminde askere gitmek isteyenlerin sevklerinin yapılacağına da değinen Bakan Akar, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Erken terhis yok

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, erken terhis iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, terhislerin planlandığı şekilde yapılacağını vurguladı. Deprem bölgesinde ikamet eden veya ailesi buralarda oturan askerlere izin verildiğini açıklayan Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hudut güvenliği ve terörle mücadele konusundaki faaliyetlerinin ise aynı tempoda devam ettiğini söyledi.