Halime Çavuş, Türk Kurtuluş Savaşı sırasında olağanüstü bir kahramanlık öyküsüne sahip olan bir isimdir. 1898 yılında Kastamonu'nun Duruçay köyünde doğmuş ve savaşa katılmak istemiştir.

Halime Cavus Kimdir

Bir Cesur Karar: Savaşa Katılım

Ailesinin istememesine rağmen, Kurtuluş Savaşı'na katılmak isteyen Halime Çavuş, erkek kılığında milis güçlere katılmıştır. Saçlarını kestirip sakal tıraşı olmuş ve Halim adıyla bilinmiştir. Ordunun lojistik destek görevini üstlenmiş, silah ve mühimmatı İnebolu'dan Ankara ve Sakarya'ya taşımıştır.

Mustafa Kemal Paşa ile Tanışması

Bir gün İnebolu'dan silah taşırken kar yağışı altında cephaneyi korumak için montunu üzerine örten Halime Çavuş, Mustafa Kemal Paşa ve beraberindekilerle karşılaşmıştır. Paşa, Halime'nin bu fedakarlığını fark edip ona yaklaşmış ve neden montunu cephane üzerine örttüğünü sormuş, onun verdiği cevap üzerine büyük bir etkilenmiştir. Halime'nin cesareti ve vatan sevgisi Paşa'yı derinden etkilemiştir.

Yaşamı ve Ödüller

Halime Çavuş, Yunan savaş gemilerinin saldırısı sonucu ağır yaralanmış ve ordudan ayrılmak zorunda kalmıştır. Savaşın ardından Mustafa Kemal Paşa tarafından Çankaya Köşkü'ne davet edilmiş, burada ağırlandıktan sonra çavuş rütbesi verilmiş ve İstiklal Madalyası ile ödüllendirilmiştir.

Gebze Köşklü Çeşme’de üstyapı çalışmaları sürüyor Gebze Köşklü Çeşme’de üstyapı çalışmaları sürüyor

Sonrası ve Ölümü

Soyadı Kanunu'nun yürürlüğe girmesinden sonra Kocabıyık soyadını alan Halime, yaşamını Kastamonu'nun Duruçay köyünde sürdürmüş ve 20 Şubat 1976'da hayata veda etmiştir. Kahramanlık öyküsü ve vatan sevgisi ile Türk Kurtuluş Savaşı'nın unutulmaz kadın kahramanlarından biri olarak anılmaktadır.

Kaynak: HABER MERKEZİ