Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Yaklaşık 3 saat süren toplantıda, gündemdeki konuların ele alındığını belirten Erdoğan, Kıbrıs, Ermenistan, Togg, Gazze ve İsrail konularına değindi.

Kıbrıs’ta Adil ve Kalıcı Çözüm İstiyoruz

Erdoğan, Kıbrıs meselesine ilişkin olarak, “Kıbrıs’ta adil ve kalıcı çözüm irademizi muhafaza ediyoruz. Bunun yolunun da Kıbrıs Türklerinin eşit statüsünün teyit edilmesinden geçtiği kanaatindeyiz.” dedi. Erdoğan, Kıbrıs Türklerinin haklarını korumak için her türlü çabayı gösterdiklerini vurguladı.

Ermenistan’a Barış Eli Uzatıyoruz

Erdoğan, Ermenistan-Azerbaycan arasındaki çatışmaya da değinerek, “Ermenistan’ı kışkırtarak kendilerine rant devşirenler aslında en büyük zararı Ermenilere verdiler. Ermenistan’a sesleniyorum, Azerbaycan’ın uzattığı barış elini tutun.” diye konuştu. Erdoğan, Türkiye’nin bölgede barış ve istikrarın sağlanması için çalıştığını ifade etti.

Togg’la Küresel Rekabette Yerimizi Aldık

Erdoğan, yerli otomobil Togg’la ilgili olarak, “Birilerinin bunun fabrikası nerede diyordu. Togg’la küresel rekabetteki yerimizi aldık. ‘Türk araba yapamaz’ diyenleri, ‘Vatandaş bunu almaz’ diyenleri hüsrana uğrattık. Togg şimdiye kadar 12 bine yakın teslimat yaptı.” dedi. Erdoğan, Togg’un Türkiye’nin teknolojik gelişimine katkı sağladığını söyledi.

Gazze Halkının Yanındayız

Erdoğan, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını kınayarak, “Gazze’de bir vahşet, bin yıl önceki Haçlı işgalinde yaşananları aratmayan bir gaddarlık sergilenmektedir. İsrail yönetimi bir atışta iki ölü diyerek hamile kadınları doğmamış bebekleriyle katletmekle övünen bir cinnet halindedir. Hastanelerle ilgili ortaya iddiaların safsata olduğu ortaya çıktı. Güya medeni dünya İsrail’in hastanelere saldırılarını sessizce seyretti.” şeklinde konuştu.

Fidan, Blinken ile bir araya gelecek Fidan, Blinken ile bir araya gelecek

Erdoğan, Türkiye’nin Gazze halkına yardım eli uzattığını belirterek, “Toplam 800 tona varan insani yardım malzemesini bölgeye sevk ettik. İsrail, hastaneleri bombalayarak Gazzelilerin direniş azmini de kırmaya çalışıyor. Gazze’den toplam 88 hastayı ülkemize getirdik. Gazze’de mahsur kalan vatandaşlarımızın bir kısmının tahliyesini gerçekleştirdik. Diğerleri için çabamız sürüyor.” dedi.