Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile İspanya'nın başkenti Madrid'de ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantının ana gündem maddesi, Türkiye-İspanya ilişkiler, ve Gazze'de yaşanan İsrail zulmü oldu. Bir basın mensubunun ise Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş ile ilgili sorusu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın verdiği yanıt dikkat çekti.

Manisa'da Akhisar İtfaiye Amirliği faaliyette Manisa'da Akhisar İtfaiye Amirliği faaliyette

Madrid'deki Moncloa Sarayı'nda baş başa ve heyetler arası görüşme ve iki ülke arasındaki anlaşmaların imza töreninin ardından Erdoğan ve İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ortak basın toplantısı düzenledi.

"BİR BASIN MENSUBUNUN BU TERÖRİSTLERİ SAVUNMASI DÜŞÜNDÜRÜCÜ"

Bir İspanyol gazetecinin Kobani olaylarından hüküm giyen eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Gezi olaylarından hüküm giyen Osman Kavala'nın dava süreçlerine ilişkin sorusunu ise Erdoğan, "Türkiye bir hukuk devletidir. Kararları yargı verir. Bu isimlerle ilgili hukuk devletimiz kararlarını vermiştir. Bu isimlerden bir tanesi, 100 kişinin ölümüne neden olmuş, birçok kez terör estirmek suretiyle Güneydoğu'da ölümlere neden olmuştur. Bir basın mensubunun bu teröristleri savunması düşündürücüdür. Başını sallama. Bak ben sallamıyorum." ifadelerini kullandı.

"SİZ TABİ TÜRKİYE'DE YAŞAMIYORSUNUZ"

Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş konusunda hukukun emrettiklerini yerine getirdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, soruyu soran gazeteciye tepki göstererek, "Siz tabi Türkiye'de yaşamıyorsunuz herhalde. Bu bölgedeki huzurun temini için attığımız adımlardır. Bundan sonra da böyle devam edecektir." dedi.

Kaynak: DHA-AA