AKP’nin lideri ve Türkiye Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl da Türkiye Ermenileri Patrikliği ve Ermeni toplumuna 24 Nisan anısına bir taziye mesajı gönderdi. Erdoğan, mesajında “Hiçbir Ermeni vatandaşımızın dışlanmasına, kendini vatanında ikinci sınıf hissetmesine izin vermedik, vermeyiz” ifadelerini kullandı.

1915 Olaylarının Yıldönümünde Erdoğan’dan Mesaj

Erdoğan, 1915 olaylarının yıldönümü olan 24 Nisan’da Türkiye Ermenileri Patriği Sahag Maşalyan’a bir taziye mesajı gönderdi. Erdoğan, Ermeni soykırımının başlangıcı olarak kabul edilen 24 Nisan 1915’in 109. yıl dönümünde gönderdiği mesajda “Hiçbir Ermeni vatandaşımızın dışlanmasına, kendini vatanında ikinci sınıf hissetmesine izin vermedik, vermeyiz.” dedi.

Erdoğan’ın Mesajının İçeriği

Erdoğan’ın mesajı şöyleydi:

"Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan,

Ermeni Toplumunun Kıymetli Üyeleri,

4.4 büyüklüğünde korkutan deprem! 4.4 büyüklüğünde korkutan deprem!

Değerli vatandaşlarım,

Sizleri en kalbi duygularımla, saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.

Birinci Dünya Savaşı’nın ortaya çıkardığı olumsuz şartlarda hayatını kaybeden Osmanlı İmparatorluğu vatandaşı Ermenileri bugün bir kez daha saygıyla anıyor, torunlarına taziyelerimi iletiyorum.

Çatışmalar, isyanlar, çete hareketleri ve tedhiş eylemleri nedeniyle vefat eden, şehit edilen Osmanlı toplumunun tüm mensuplarına da Allah’tan rahmet niyaz ediyorum.

Birinci Dünya Savaşı’nın Osmanlı topraklarında yol açtığı yıkım, hafızalarımızda derin izler bırakmıştır. Ecdadımızdan bize miras kalan huzur ve barış ikliminin devamı, ancak müşterek gayretlerimizle mümkün olabilir.

Ürettikleri kültürel ve beşerî eserlerle Anadolu topraklarını zenginleştiren Ermeni vatandaşlarımızın emniyeti,refahı ve mutluluğu bugün de teminat altındadır.

Tek bir Ermeni vatandaşımızın dahi ötekileştirilmesine, dışlanmasına, kendini vatanında ikinci sınıf hissetmesine müsaade etmedik, etmeyiz.

Tarihte yaşananları, radikal söylemlere, ötekileştirmeye, nefret diline geçit vermeden, aklın, vicdanın ve bilimin rehberliğinde ele almamız önemlidir.

Milli belleğimize kazınan hadiseler arasında ayrım yapmaksızın, empati kurulması, ekilen nefret tohumlarının kök salmasını da engelleyecektir.

Dünyayı çepeçevre saran şiddet ve savaş sarmalından gelecek kuşakları korumanın yolunun, ortak acılarımızdan çıkaracağımız dersler ışığında, geleceğimizi birlikte inşa etmekten geçtiğine inanıyoruz.

Bu düşüncelerle, Ermeni Toplumu’nun kıymetli mensuplarını en kalbi duygularımla bir kez daha selamlıyorum."

Editör: Utku Çelik