Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Resmi Gazete'de yayımlanan ilanla elektrik ve petrol piyasalarında faaliyet gösteren şirketlerin lisanslarında düzenlemeye gitti. EPDK'nın kararına göre, elektrik piyasasında yeni faaliyet göstermek isteyen 2 şirkete üretim lisansı verildi.

Ancak EPDK, 3 farklı şirketin elektrik piyasasındaki faaliyetlerine son verdi. Bu şirketlerin lisanslarının sona erdiği mi yoksa iptal edildiği mi duyuruda yer almadı. Ayrıca, elektrik piyasasında faaliyet gösteren 2 şirketin lisansı da iptal edildi.

Elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla önem kazanan şarj ağı işletmeciliği konusunda da EPDK yeni lisanslar verdi. EPDK, 2 şirkete şarj ağı işletmeci lisansı verirken, 1 şirketin ise şarj ağı işletmeci lisansının sona erdiğini duyurdu.

Petrol Piyasasında İhracat Hareketliliği

EPDK'nın lisans düzenlemeleri petrol piyasasında da gerçekleşti. EPDK, petrol piyasasında 2 şirkete ihrakiye teslimi lisansı verdi. İhrakiye teslimi lisansı, rafinerilerde üretilen akaryakıt ürünlerinin yurt dışına ihraç edilmesi için gerekli olan lisans olarak biliniyor.

Kartlı ödemelerin tutarı nisanda 1,1 trilyon lira oldu Kartlı ödemelerin tutarı nisanda 1,1 trilyon lira oldu

EPDK'nın duyurusunda yer alan bilgilere göre, petrol piyasasında faaliyet gösteren başka bir şirketin ise lisansında herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Editör: Kazim Bozkurt