Olimpiyatlarda Kazanan Sporcuların Madalya Isırma Geleneğinin Gerçek Sebebi Olimpiyatlarda Kazanan Sporcuların Madalya Isırma Geleneğinin Gerçek Sebebi

 Doğa Taşar'ın annesi Aslı Taşar (51), "Doğa'nın resim yeteneğini geliştirebilmesi büyük bir mucize çünkü Doğa için doktorlar 'Yürüyemez, konuşamaz, duyamaz' diyordu. Ancak bayağı bir yol katettik. Sergileri 'Sanat Engel Tanımaz' projesiyle açmaya başladık. Doğa yüzde 94 engeline rağmen çok güzel resimler yapıyor" dedi.

İzmir'de yaşayan serebral palsi hastası yüzde 94 engelli, Doğa Taşar'ın (23), sadece sol elini kullanarak yaptığı resimler 'Sanat Engel Tanımaz' projesi ile açılan sergide ilgi odağı olmaya devam ediyor. Çizgi filmlerden esinlenerek yaptığı resimleri ile 9'uncu sergisini açan Doğa, motive olarak, örnek olmayı başarıyor. 18 yıldır Doğa'nın resim çizdiğini belirten Doğa Taşar'ın annesi Aslı Taşar, "Kaynaştırma öğrencisi olarak başladığı ilkokulda, diğer çocuklar ile öğrenme açısından geri kalmaya başladı. Bir süre sonra Doğa'nın sıranın arkasında resim çizmeye başladığını fark ettim. Bu yeteneğini sosyalleşebilmesi için geliştirmek istedik. Daha sonra Doğa'nın yaptığı resimleri sosyal medya hesabından paylaştım. Derneklerden gelen destekler ile bugüne kadar geldik" ifadelerini kullandı.

'DOĞA AÇILAN SERGİLERİ İLE ÇOK MUTLU OLUYOR'

Taşer sözlerine şu sözlerle devam etti: "Doğa'nın yüzde 94 engeli var. Ancak biz eğitimlerine her zaman devam ettik ve hala devam ediyoruz. 6 yıl önce de 5 aylık bir resim dersi aldı. Ancak daha sonra tekrar resim çizmeye kendi devam etti. Doğa sürekli izlediği çizgi filmlerden esinlenerek resimler çiziyor. Kendi hayal gücüne dayanarak kendi isteklerine göre resimler çiziyor. Doğa açılan sergilerini çok seviyor ve mutlu oluyor."

'BÜYÜK BİR MUCİZE'

Doğa'yı hiçbir zaman evde kapalı tutmadığını dile getiren Taşar, "Her zaman özel eğitimlerini ve fizik tedavilerine devam ettik. Doğa'nın resim yeteneğini geliştirmesi büyük bir mucize çünkü Doğa için doktorlar, 'yürüyemez, konuşamaz, duyamaz' diyordu. Ancak bayağı bir yol katettik. Sergileri 'Sanat Engel Tanımaz' projesiyle açmaya başladık. Doğa yüzde 94 engeline rağmen çok güzel resimler yapıyor. Engelli çocuklarımız olduğu için bir şey yapamaz düşüncesinin tam aksine yetenekli olduğu konulara eğitimle devam etmek hayatlarını değiştirebiliyor" diye konuştu.

Kaynak: DHA