Mayıs ve haziran enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından, memurların ve emeklilerin 6 aylık enflasyon farkı kesinleşecek. Peki, memur ve memur emeklileri ne kadar zam alacak? Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş konuyu değerlendirdi.

Milyonlarca memur ve emeklinin gözü zam oranına çevrildi. Memur ve emeklilerin maaş zammını ilgilendiren enflasyon oranı ilk 4 ay için %18,72 olarak belirlenmişti. Mayıs ayı enflasyonu ile birlikte yılın ilk 5 ayına dair veriler netleşmiş olacak. Böylece memur ve emeklilerin yılda iki kez aldığı toplu sözleşme zammına ek olarak, 5 aylık enflasyon farkı da belli olacak. 5 aylık enflasyon farkı ise 3 Haziran’da TÜİK tarafından açıklanacak olan mayıs enflasyonu sonrasında belirlenecek.

‘Yüzde 20’lik Bir Zam Almaları Kuvvetle Muhtemel’

Memur ve memur emeklilerinin ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez zam aldığını hatırlatan Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinden farklı olarak, hem memur hem de memur emeklilerinin maaşında toplu sözleşme baz alındığını ve farkla birlikte hesaplandığını belirtti. "Bugün itibarıyla baktığımızda 4 aylık enflasyon %18,72 olarak hesaplandı. Merkez Bankası'nın beklenti anketlerine baktığımızda, 6 aylık enflasyon farkının %25 olduğunu söyleyebiliriz. Fakat memur ve memur emeklilerinde %25 artış baz alınmayacak. Toplu sözleşmeye baz alındığı için %19,5 ile %20,50, yani yuvarlak olarak %20’lik bir zam almaları kuvvetle muhtemel hale geldi. Kesin sonuç elbette 3 Temmuz’da açıklanacak olan zam farkıyla birlikte ortaya çıkacak," dedi.

Maaş Eşitlemesi Yapılacak Mı?

Karakaş, memur emeklilerinin, SSK ve Bağ-Kur emeklileriyle maaş eşitlemesi yönünde bir beklenti içinde olduğunu söyleyerek, "Geçmişe yönelik olarak baktığımızda en son 2023 Aralık ayında SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşı memur emeklileriyle eşitlenmişti. Önceki dönemlerde de eşitleme olduğu için elbette ki memur emeklileri şu anda SSK ve Bağ-Kur emeklileriyle eşitleme yapılarak %20 yerine %25 oranında zam beklentileri bulunmakta," ifadelerini kullandı.

Dolar ve euroda yükseliş sürüyor! Güncel dolar ve euro kurları 22 Haziran 2024 Dolar ve euroda yükseliş sürüyor! Güncel dolar ve euro kurları 22 Haziran 2024

Refah Payı Olacak Mı?

Karakaş, ekonomi yönetiminin zam konusunda yasal düzenlemeye tabi kalacağını düşündüğünü de söyleyerek, "Edindiğimiz bilgiye göre özellikle ekonomi yönetiminin, yapılacak olan zamlarda yasal düzenleme ne ise aynen yapılması, onun üzerinde eşitleme, refah payı ya da devlet desteğinin verilmemesi yönünde görüşlerin ağırlık kazandığını söyleyebiliriz. Bu anlamda memurlara ortalama olarak %20 civarında zamın kuvvetle muhtemel olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla memurlara yani çalışan memurlara, eşitleme, refah payı ya da devlet desteği olmayacağını öngörüyoruz," değerlendirmesinde bulundu.

Editör: Kazim Bozkurt