Goldman Sachs Group Inc. ekonomistleri, TCMB’nin enflasyonun düşmesiyle birlikte faiz indirimine gidebileceğini ve yıl sonuna kadar politika faizini yüzde 45’ten yüzde 25’e çekebileceğini öngördü. Bu tahmin, Bloomberg anketine katılan diğer ekonomistlerin tahminlerinden çok daha düşük bir seviyeyi işaret ediyor.

Enflasyon hızla düşecek

Goldman Sachs ekonomistleri Clemens Grafe ve Başak Edizgil’in hazırladığı raporda, enflasyonun üçüncü çeyrekten itibaren hızla düşeceği ve bu durumun TCMB’ye faiz indirimi için alan açacağı belirtildi. Raporda, “Enflasyonun piyasanın beklentilerinden daha hızlı gerilemesiyle, mevcut piyasa fiyatlamasının tersine, yıl ortasında gevşeme döngüsüne girmenin erken olmayacağını düşünüyoruz” denildi.

Türkiye'nin ekonomisinin ne kadar büyüdüğü yarın belli olacak Türkiye'nin ekonomisinin ne kadar büyüdüğü yarın belli olacak

TCMB’nin sıkı duruşu

TCMB, perşembe günü yaptığı Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini yüzde 45 olarak sabit tutmuştu. TCMB, yaptığı açıklamada, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunacağını vurgulamıştı. TCMB, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 36 olarak açıklamıştı.

Goldman’ın iyimser beklentisi

Goldman Sachs ekonomistleri, TCMB’nin enflasyon tahmininden daha iyimser bir senaryo çizerek, enflasyonun yıl sonunda yüzde 30’un altına ineceğini tahmin etti. Bu durumda, TCMB’nin politika faizini yıl sonuna kadar 20 puan indirerek yüzde 25’e çekebileceğini öngördü. Bu tahmin, Bloomberg anketine katılan 18 ekonomistin medyan tahmini olan yüzde 38’in çok altında kaldı.

Kaynak: HABER MERKEZİ