Tunceli'de Emek Partisi (EMEP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Emek ve Özgürlük Cephesi (EÖC) ve Türkiye İşçi Partisi (TİP), 31 Mart yerel seçimleri için ittifak oluşturma kararı aldıklarını duyurdu.

Ortak Açıklama: En Geniş İttifak Halkın Çıkarlarını Savunacak

Evrensel Gazetesi'ne göre, kurumlar adına ortak açıklamayı yapan EMEP İl Başkanı Ergin Tekin, en geniş ittifakı savunduklarını belirterek, "Somut olarak Dersim merkez, ilçeler ve bir beldeyi kapsayan ortak program, ortak yönetim ve ortak protokolün en doğru, birleştirici ve demokratik bir ittifak olduğunu savunuyoruz. Bu tutum etrafında birleştiğimizi buradan halkımıza ilan ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Sınıfsal Pozisyon: İktidar ve Muhalefet Ayrımı

Tekin, iktidarın ve muhalefetin kendi sınıfsal karakterine göre pozisyon aldığını belirterek, "Dersim özgülünde gerçekleşen yerel seçimler ittifakı da bu genel politik tutumumuzun bir sonucu olarak olgunlaşmış bulunmaktadır. Burjuva cephesinin durumunu takip etmekle birlikte mücadelemizin varlık gerekçesi olan demokratik, sol, sosyalist cephenin sürece dair hazırlık ve politikaları sorumluluğumuzun esasını oluşturmaktadır" dedi.

Direniş ve Güç: Saldırılara Karşı Duruş

Tekin, geçmişten bugüne sistemin tüm saldırılarına rağmen Tunceli halkının direncini vurgulayarak, "İktidarın etkisi altındaki tüm kurumlarla mücadele ederek, halkın tarihsel belleğini güçlü tutacağız ve politik mevzilerimizi koruyacağız" şeklinde konuştu.

Demokratik İttifakın Vurgusu: Alternatif Belediyecilik Anlayışı

"Dünden bugüne sistemin bütün alanlardaki saldırılarına rağmen Tunceli halkının, devrimci, demokratik, yurtsever ve sosyalist birikimlerine, kazanımlarına ve mücadele geleneğine yaslanarak egemenlerin saldırılarını püskürtme gücüne ve birikimine sahip olduğunu" söyleyen Tekin, "İktidarın etkisi altında tutmaya çalıştığı bütün kurumlarıyla, toplumsal yapı ve dokudaki değişim çalışmalarıyla halkımızın tarihsel belleğini zayıflatmasına ve politik mevzilerini ele geçirmesine asla izin vermeyeceğiz" diyen Tekin, halk güçlerinin en geniş demokratik ittifakını kurmayı hedeflediklerini ifade etti.

Yılmaz, KKTC Başbakanı Üstel ile görüştü Yılmaz, KKTC Başbakanı Üstel ile görüştü

Kazanımları Savunmak: Demokratik Tecrübeler

Tekin, Tunceli özelinde elde edilen demokratik, halkçı yerel yönetim tecrübelerini kendi kazanımları olarak gördüklerini belirterek, "İttifakı oluşturan halk güçleri olarak emeği, üretimi ve şeffaflığı merkeze koyan bir tutumla demokratik, halkçı bir belediyecilik anlayışında hareket edip, halk güçlerinin en geniş demokratik ittifakını örerek burjuva belediyeciliğine karşı halkın alternatif belediyeciliğini birlikte oluşturacaklarını" dedi.

Halkın Çağrısı: Birlik İçin Demokratik İttifak Süreci

Tekin, çağrısını şu sözlerle tamamladı: "Yukarıda özetlemeye çalıştığımız politik muhteva doğrultusunda hareket ederek, Dersim’in bütün birikimlerini ve kazanımlarını merkeze koyarak, sahiplenerek ve ayrımsız tüm devrimci, demokratik, ilerici ve yurtsever dinamikleri kapsayan, Dersim’in tarihsel, siyasal ve sosyolojik gerçekliği ve özgünlüğünü esas alan en geniş demokratik ittifakı savunarak kazanımla çıkmak tek politik doğrultumuzdur."

Dünden bugüne Tunceli özelinde halkın kazanımıyla sonuçlanan bütün demokratik, halkçı yerel yönetim tecrübelerini kendi kazanımları olarak gördüklerini aktaran Tekin sözlerini şöyle bitirdi:

"Bu kazanımları tereddütsüz savunmaktayız. Olumsuzluk ve eksikliklerimizi aşmak, doğrularımızı ve ileri birikimlerimizi sahiplenerek çoğaltmak politik doğrultumuzdur. Çağrımız Dersim halkına ve tüm demokratik güçleredir; halkın birliğini, çıkarını ve kazanımlarını merkeze koyan bir siyasetle ve ortak program, ortak yönetim ve ortak protokolü kapsayan demokratik ittifak süreciyle birleşmeye ve Dersim halkının taleplerine kulak vermeye çağırıyoruz."

Kaynak: HABER MERKEZİ