Utku ÇELİK- Emek Partisi Aydın İl Örgütü, 10. Olağan Kongresini gerçekleştirdi. Milli Aydın Bankası'nda düzenlenen kongreye, çeşitli sendika, meslek odası ve siyasi partilerin temsilcileri katıldı. Kongrenin açılış konuşmasını yapan EMEP Aydın İl Başkanı Muammer Kahraman, ülke ve dünya genelindeki yoksulluk ve savaşlara vurgu yaparak, bu sorunlara dikkat çekti.

Kahraman, parti olarak iktidarı hedeflediklerini belirterek, mevcut düzenin işçi, emekçi, kadın, emekli ve gençlerin geleceğini kararttığını ifade etti. Bu düzeni değiştirmeye kararlı olduklarını belirterek, "İşçilerin, emekçilerin iktidarını hedefleyen bir partiyiz. Halkın iradesini yansıtmadığı, sermayenin emrinde olan düzen partileri tarafından yönetilmekte. İşçilerin, emekçilerin, kadınların, emeklilerin, gençlerin geleceğini karartan bir düzen var. Bu düzeni biz değiştireceğiz. Barbarlık yenilecek, işçi sınıfı ve halklar kazanacak" dedi.

Büyüyen Mücadele Ruhu

Aydın İl Örgütü adına söz alan Abdurrahman Saran, Türkiye genelinde ve özellikle Aydın'da çeşitli düzen karşıtı mücadelelerde aktif olduklarını ifade etti. Partilerinin politikaları doğrultusunda demokrasi, insan hakları, çevre ve Kürt halkının mücadelesi gibi konularda emekçilerin ve halkın yanında yer aldıklarını vurguladı. Saran, ''Türkiye’de ve Aydın’da gündemde olan siyasal, toplumsal her türlü düzen karşıtı mücadele alanında olduk. Demokrasi mücadelesinde, insan hakları mücadelesinde, çevre mücadelesinde, Kürt halkının mücadelesinde politikalarımız doğrultusunda emekçilerin, işçilerin, halkların yanında yerimizi aldık. Ortak platformlarda gündemde olan gelişmeler konusunda önderlik ettik. Partimizin gücü yettikçe fabrikalarda, semtlerde, köylerde kadınlarla, gençlerle gücümüzü birleştirdik. Denizlerden, Yusuflardan, Hüseyinlerden, Sinan Cemgillerden Erdallara kadar mücadelemiz büyüdü ve büyümeye devam ediyor'' diye konuştu.

Kararlılıkla Özgürlüğe Yürümek

İl Yöneticisi Sürmeli Bal, özgür bir ülke için kararlı bir mücadelenin şart olduğunu belirtti. Bal ''Özgür bir ülke için kararlı mücadele şart. Sömürünün de vahşetin de sınırı yok. Kapitalizmin, sermayenin dayattığı sömürü ve yoksulluk halkın temel ihtiyaçlarını karşılamasına yeterli gelmiyor. Üstelik gelmediği gibi borç batağına sürüklüyor'' ifadelerini kullandı.

Ortak Mücadele Çağrısı

CHP Aydın İl Başkan Yardımcısı Kemal Güneri, 2013 Gezi eylemlerinde başlattıkları mücadelenin, iktidarın dayattığı politikalara karşı bir araya gelmelerini sağladığını belirtti. Güneri ''2013 Gezi eylemlerinde sürdürdüğümüz, birlikte yürüdüğümüz mücadele anlayışımız, iktidarın dayattığı politikalar karşısında bizi tekrar birlikte mücadele alanında birleştirmeye, omuz omuza, yan yana gelmemizi sağlıyor. Bunun için buradayız'' dedi.

Birlikte Büyüme Zamanı

Eğitim Sen Aydın Şube Başkanı Kadir Özdemir, seçimlerdeki çabalarının tek başına iktidarı değiştiremediğini belirtti. Ancak bu durumun güçlerinin veya birlikteliklerinin bittiği anlamına gelmediğini vurgulayarak, ''Seçimlerde tek adam iktidarın gitmesi için canla başla çalıştık, fakat gönderemedik. Bunu niye gerçekleştiremedik diye kendimizi sorgulamalıyız. Bu demek değildir gücümüz, birlikteliğimiz bitti. Şimdi tam da mücadelemizi birleştirme, büyütme zamanıdır'' diye konuştu.

TKP Diyarbakır İl Örgütü’nden Şeyh Said Açıklaması: Cumhuriyet Düşmanı, Ağalık ve Aşiret Yanlısı, Hilafetçi TKP Diyarbakır İl Örgütü’nden Şeyh Said Açıklaması: Cumhuriyet Düşmanı, Ağalık ve Aşiret Yanlısı, Hilafetçi

Kadınların Gücü

Kadın Dayanışma Platformu’ndan Şükriye Karalar, kadın-erkek ayrımı yapmadan her türlü haksızlığa, eşitsizliğe karşı mücadele ettiklerini vurguladı. Kadınların mücadelesinin önemine değinerek, ''Mücadelemizde kadın erkek yoktur. Birlikte mücadele ederiz, her türlü haksızlığa, hukuksuzluğa, eşitsizliğe karşı. Kadınların olmadığı yerde mücadele eksik kalır'' ifadelerini kullandı.

İşçilerin İktidarı Hedefleyen Bir Parti

EMEP Söke İlçe Başkanı Dursun Yıldırım, partilerinin sosyalizm, özgürlük, demokrasi için mücadele ettiğini belirterek, ''Partimiz, sosyalizm, özgürlük, demokrasi için fabrikalardan, tarlalardan, okullardan, üniversitelerden, gençlerden, işçilerden, emekçilerden örgütlenerek işçilerin iktidarını hedefleyen bir partidir'' dedi.

Konuşmaların ardından faaliyet raporu, mali durum ve tahmini bütçe raporları okundu. Son olarak yönetim kurulunun seçilmesiyle birlikte kongre sona erdi.

Kaynak: Utku ÇELİK