DOSABSİAD, HOMETEX Ev Tekstili Fuarı'nda 55 üye firmasıyla yer aldı DOSABSİAD, HOMETEX Ev Tekstili Fuarı'nda 55 üye firmasıyla yer aldı

Yılbaşında yapılan zamlar, emekli maaşlarını ve asgari ücreti enflasyona karşı koruyamadı. Son 3 ayda hayat pahalılığının artmasıyla birlikte, emekli maaşları ve asgari ücret erimeye başladı. Emekli maaşlarında 1500 liraya varan erimeler, alım gücünde ise büyük bir düşüşe neden oldu.

CHP'li İlgezdi: "Emeklilerin Feryadı Duyulmuyor!"

CHP Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, emekli aylıklarındaki erimeye dikkat çekerek, "10 bin liralık emekli maaşı 3 aylık enflasyona yenilerek, alım gücü 8 bin 500 liraya düştü. Ama iktidar emeklilerimizin feryadını duymuyor" dedi.

İlgezdi, TÜİK'in yıllık enflasyonu yüzde 64,77 olarak açıklamasına rağmen, gerçek enflasyonun ENAG tarafından açıklanan yüzde 127,21 olduğunu vurguladı. İlgezdi, "Bir hayal aleminde rakamlar açıklıyorlar. TÜİK enflasyonu düşük açıklamak için her türlü hesaplamayı iktidarın lehine yaparken, iktidar TÜİK'in açıkladığı oranda bile bir emekli zammı yapmadı. 7 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşı TÜİK'in açıkladığı enflasyonun yarısı kadar artırıldı. Zaten enflasyona ezdirilen emekli maaşı 2024 yılının ilk dört ayında da eridi. Alım gücü ilk 3 ayda bin 500 lira eriyen emekli nefes alamaz durumda. İktidar ise lüks ve şatafat dolu yaşantıları içerisinde emekliyi, asgari ücretliyi unutmuş durumda" diye konuştu.

Asgari Ücret de Eridi: Cebinden 2 Bin 550 Lira Yok Oldu

Emekli maaşlarının yanı sıra, asgari ücret de son 3 ayda erimeden nasibini aldı. İlgezdi'nin açıklamasına göre, asgari ücretli çalışanlar da 2024'ün ilk üç ayında cebinden 2 bin 550 lira enflasyon için yok oldu. İlgezdi, bu rakamların TÜİK verilerine göre hesaplandığını, gerçek enflasyona göre durumun daha da vahim olduğunu belirtti. 17 bin 2 lira olan asgari ücretin ilk 3 ayda alım gücü olarak 14 bin 450 liraya indiğini ifade etti.

Çalışma Bakanlığı: Ara Zam Yok

Tüm bu erimelere rağmen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ara zam yapılmayacağını açıkladı. Bu durum, emeklileri ve asgari ücretlileri derin bir umutsuzluğa sürükledi. Hayat pahalılığının altında ezilen milyonlarca insan, yetkililerden acil çözüm bekliyor.

Editör: Kazim Bozkurt