Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından emeklilerin maaşlarına yapılacak zam oranları da netleşti. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, temmuz ayında yüzde 24,73 oranında zam alacak. Bu zam ile birlikte emekli maaşları önemli ölçüde artacak.

Emekli Maaş Zammı Nasıl Hesaplanıyor?

Emeklilerin maaş zamları kök maaş üzerinden hesaplanıyor. Kök maaşı, emekli aylığının hesaplanmasında kullanılan temel tutardır. 2024 yılı ocak ayından bu yana en düşük emekli aylığı 10 bin TL olarak uygulanıyor. Kök maaşı 8 bin lira olan bir emekli, yasal düzenleme gereği 10 bin lira aylık alıyor. Bu durumda, kök maaşı 8 bin lira olan bir emeklinin eline geçecek para yüzde 24,73'lük zamma rağmen 10 bin lira olacak.

En Düşük Emekli Maaşı 12 Bin Liraya Çıkacak Mı?

Kök maaşı 10 bin liranın altında olan emekliler için ise maaş artışı sınırlı kalıyor. Bu durum, birçok emekliyi mağdur ediyor. Maaşlarında daha fazla artış talep eden emekliler için ise yeni bir düzenleme gündemde. Kulislere yansıyan bilgilere göre, en düşük emekli maaşının 10 bin liradan 12 bin liraya çıkarılması üzerinde çalışmalar yapılıyor. Bu düzenleme hayata geçerse, 1.8 milyon emeklinin maaşı yeniden belirlenecek.

Kök Maaş Hesaplama Nasıl Yapılır?

Emekliler, e-Devlet üzerinden kök maaşlarını birkaç dakika içinde öğrenebiliyor. SSK emeklileri, e-Devlet'e giriş yaptıktan sonra arama kısmına "4A Emekli Aylığı" yazıp çıkan ilk bağlantıya tıklayabilir. Ardından gelen sayfada "Detay" kısmına tıklayıp açılan pencerede en alt kısımlarda yer alan "5510 Ek 19 Miktarı" yazan yerdeki tutarı 10 bin liradan çıkarmaları gerekiyor. Böylece kök maaşları ek ödeme dahil olarak ortaya çıkmış oluyor.

Egeli ihracatçılarda 8 sektör 1 milyar doları aştı Egeli ihracatçılarda 8 sektör 1 milyar doları aştı

Bağ-Kur emeklileri ise e-Devlet'e girip arama kısmına "4B Emekli Aylığı" yazıp çıkan ilk bağlantıya tıklayabilir. Ardından gelen pencerede "4B Emekli Aylık Bilgilerinize ait barkodlu belge almak istiyorsanız tıklayın" sekmesini tıkladıktan sonra gelen pencerede SGK'ya ait döküm görülecektir. Sayfanın en altında "Ek Madde 19 İntibak Fark Tutarı" yazan yerin karşısındaki rakamları 10 bin liradan çıkarınca kök maaşınızı ek ödeme dahil bulabilirsiniz.

Editör: Kazim Bozkurt