Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin kamuoyuna açıklanmasının ardından, emeklilik hakkı kazanmış yurttaşların maaşlarını hesaplayabilecekleri bir uygulama ekranını erişime açtı. Yurttaşlar, TC Kimlik Numarası, SSK Sicil Numarası, baba adı, nüfus ili ve doğum tarihi bilgilerini girerek, emekli olmaları durumunda alacakları maaş miktarını öğrenebilecekler. Bu uygulama sayesinde yurttaşlar, emeklilik yatırımları yaparken daha doğru kararlar verebilir ve geleceklerini daha iyi planlayabilirler.

EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA

Ayrıca, SGK tarafından erişime açılan bu uygulama sayesinde yurttaşlar, emekli olmaları durumunda ne kadar maaş alabileceklerini daha önceden öğrenebilirler ve bu sayede emeklilik planlamalarını daha iyi yapabilirler. Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi ile birlikte milyonlarca yurttaş emekli maaşının ne kadar olacağı hakkında endişelerini giderebilir. Bu uygulama sayesinde yurttaşlar, emeklilik hakkı kazanmaları durumunda ne kadar maaş alabilecekleri konusunda daha net bir fikir edinebilirler.

Emekli maaşı hesaplama için tıklayın.

2 Milyon 250 bin Çalışan Yaş Sınırı Olmadan Emekli Olabilecek


AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesine göre, yaklaşık 2 milyon 250 bin çalışan yaş sınırı aranmaksızın emekli olabilecek. Meclis'e henüz gelmeyen düzenlemenin mart ayında sonuçlanması bekleniyor.

EYT Kimleri Kapsayacak?

8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar EYT kapsamına giriyor. Bu tarihten sonra hizmet başlangıcı olanlar ise düzenlemeden yararlanamayacak.

EYT Şartları Neler?


8 Eylül 1999 öncesi işe girişi olanlardan kadınlar için 5 bin prim günü ve 20 yıl sigortalılık süresi, erkekler için 5 bin prim günü ve 25 yıl sigortalılık süresi gerekiyor. Prim ve sigortalılık süresi şartlarını karşılayanlar yaşa bakılmadan emeklilik hakkı kazanacak.