Güler BİLGEN/İzmir’de, emeklilere yapılacak zam oranını kabul etmediklerini belirten emekli kadınlar, saat 19.00’da pencere ve balkonlardan tencere, tava çalarak tepki gösterdi. Daha sonra CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in çağrısıyla saat 21.00 de başlatılan “Işıkları aç, kapa” eylemine katılan emekliler, görüntüledikleri bu tepkilerini sosyal medyada da paylaştı.   

Avcılar'da motosiklet çekiciye çarptı; baba ile oğlu öldü Avcılar'da motosiklet çekiciye çarptı; baba ile oğlu öldü

Çağdaş Emekli Kadınlar Derneği (ÇEKAD) Başkanı Emel Denizaslanı, TÜİK’in Haziran ayı için 1.64 açıkladığı enflasyon rakamının ardından emekliye yapılacak zam oranını çok “komik” bulduklarını belirterek, “Balkon, bahçe ve pencerelerden, tencere, tava çalarak, hükümet yetkililerine sesimizi duyurmayı amaçlıyoruz. Eylemimizi vatandaşlarımızı da rahatsız etmeden her akşam saat 19.00’da tekrarlayacağız.” dedi.

Her akşam saat 19.00 ve 21.00 de eyleme devam

Yüzde 25’i bile bulmayan zam oranına pencere ve balkonlardan tencere, tava çalarak tepki gösteren emekli kadınların bu eylemine, vatandaşlar da destek verdi. ÇEKAD Başkanı Emel Denizaslanı, iktidarın, emeklinin sesine kulak vermesi için, böyle bir yönteme başvurduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Bir ekmeğin hesabını yapmayan, ekmek kuyruğuna girmeyen, çocuğu nasıl geçinecek diye merak etmeyenler, emekliler için zam oranı belirliyor. 16 milyon emekli ile alay ediyorlar. Açık, açık kul hakkı yiyorlar. Saçma sapan rakamlar açıklayarak, insanları diri diri toprağa gömüyorlar. Biz emekli kadınlar,  bu zamları kabul etmiyoruz. Eskiden yoksulluk sınırı ile mücadele ediyorduk, şimdi açlıkla ediyoruz. Rakamlara sığmayan gerçekler var. 1.64’lük enflasyon oranının sokakta karşılığı yok. Emekli maaşları açlık sınırının altında kaldı. Simit ve çayın lüks olduğu bir ülke haline geldik. Ortalama maaşta Avrupa sonuncusuyuz. İsviçre birinci sırada, Türkiye ayda ortalama 25 bin lira maaş ile son sırada”

Açlık sınırı asgari ücreti geçti

Denizaslanı,“En düşük emekli maaşı asgari ücret seviyesine çıkarılıncaya, emeklilere seyyanen zam verilinceye kadar tencere, tava eylemimizi balkon ve pencerelerimizden sürdüreceğiz. Emeğimize, ekmeğimize sahip çıkacağız.”dedi.  

TÜİK, yoksullara ihanet ediyor

Tencere tava eylemine katılan emekliler ise, “Hayat,  TÜİK’in belirlediği zam oranını bizlere reva görenlere güzel. Emekli aç mı, tok mu? Umurlarında bile değil. Bildiklerini yapıyorlar. Emeklilerin sesine kulak versinler. 10 bin lira ile sürünüyoruz. Eti, sütü, peyniri birçoğumuz unuttuk. İnsanca yaşam için zam istiyoruz. Maaşlar, en az asgari ücret seviyesinde olmalı. TÜİK yıllarca enflasyon oranlarını düşük gösteriyor, yoksullara ihanet ediyor. Fakirlerin sofrasındaki ekmeği küçültüyor. Açıkladığı rakamlara hiçbirimizin kafası yatmıyor. Hakkımızı helal etmiyoruz.”şeklinde tepkilerini dile getirdiler.   

Kaynak: Güler Bilgen