Cumhuriyet'in 100'üncü yılı nedeniyle çalışmayan emeklilere ödeneceği söylenen 5 bin TL'lik emekli ikramiyesinde yeni gelişmeler ortaya çıktı. Sadece çalışmayan emeklilerin ikramiyeden yararlanabilmesi üzerine emekli çiftçilerden ciddi tepki gelmişti. Çiftçilerin yetkililere şikayet yağmurunda bulunduğu hatta bazılarının ikramiyeden yararlanabilmek için Çiftçi Kayıt Sistemi'nden (ÇKS) çıktığı öğrenildi. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimat verdiği ve emekli çiftçilerin de ikramiyeden yararlanabilmesi  için çalışmalara başlandığı iddia edildi. Konuyla alakalı konuşan CHP Niğde Milletvekili Ö. Fethi Gürer, çalışan emeklilerin mağdur edildiğini ifade ederken, tüm emeklilerin yararlanabilmesi için Kanun Teklifi verdi.

Türkiye'den 3 ayda 572 milyon dolarlık fındık ihracatı yapıldı Türkiye'den 3 ayda 572 milyon dolarlık fındık ihracatı yapıldı

ÇALIŞAN EMEKLİ VE EMEKLİ ÇİFTÇİ MAĞDUR EDİLDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına dair Kanun Teklifini Meclise sundu. Emeklilere bir defaya mahsus 5 bin lira tutarındaki ikramiye verilmesi düzenlemesinden çalışan emekli ve emekli olan çiftçilerin muaf tutulmasının, bu kesimler için mağduriyet yarattığına değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “02 Kasım 2023 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan 7464 sayılı Kanunun 20. maddesi ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa eklenen geçici 98. madde ile belirlenen Ekim ödeme döneminde gelir veya aylık ödemeleri alan bireylere bir defaya mahsus olmak üzere 5.000 TL ödeme yapılacağı açıklanmıştır. Ancak, bu düzenleme, emekli olmasına karşın çalışmakta olan işçi ve emekli çiftçilerin mağduriyetine neden olmaktadır. Onlar kapsam dışında bırakılması haksızlıktır” diye konuştu. 

AYIRIM YAPILMADAN TÜM EMEKLİLERE İKRAMİYE VERİLMELİ 

Çiftçi ve işçilerin, üretime verdikleri önemli katkının ve topluma sağladıkları değerin bir gereği olarak adil bir düzenleme talep ettiğini aktaran CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “ Emeğiyle geçinen çiftçiler ve emekli olmasına karşın çalışan işçiler zaten zorlu koşullar altında üretim yapmakta ve ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Bu nedenle, verilecek olan 5.000 TL'lik ikramiyenin, çalışan statüsünden kaynaklandığı gerekçesiyle emekli olmasına karşın çalışmaya devam eden işçi ve çiftçilerimizin ellerinden alınmasının düzeltilmesi ve ayrım yapılmadan adil bir şekilde bu ödemeden faydalanmaları gerekmektedir” dedi. 


 

Kaynak: BÜLTEN