Emek ve Özgürlük İttifakı, adıyla Üçüncü İttifak olarak da bilinir. 25 Ağustos 2022'de Türkiye'de bir sonraki genel seçim için kurulan bir siyasi ittifaktır. Halkların Demokratik Partisi (HDP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) ittifakın içinde yer almaktadır.

İttifak partileri, Türkiye toplumunu "eşitliğe, özgürlüğe, kardeşliğe, barışa ve demokrasiye dayalı bir değişim" yaratmak için siyasi bir irade oluşturmak amaçlı harekete geçmişlerdir

Emek ve Özgürlük İttifakı nasıl kuruldu?

HDP, 2022 başında siyasi partilere bir ittifak oluşturmak çağrısında bulundu. Mevcut üye partileri ve Türkiye Komünist Partisi ve SOL Parti de ittifak görüşmelerine davet edildi. Ancak, SOL Parti görüşmeleri uygunsuz buldu ve yer almama kararı verdi, Türkiye Komünist Partisi de ilk toplantının ardından süreçte yer almayacağını açıkladı. İki parti, daha sonra Türkiye Komünist Hareketi ve Devrim Hareketi ile birleşerek 20 Ağustos 2022'de Sosyalist Güç Birliği'ni oluşturdular. İttifak görüşmelerinde yer alan Halkevleri, ittifakın seçim odaklı olması sebebiyle çalışmalardan çekildi, ancak ittifakın mücadelesini desteklediklerini açıkladı. 

İttifakı oluşturan 6 siyasi parti ve kurum, Eylül ayı sonunda yapacakları kitlesel halk buluşmasıyla Emek ve Özgürlük İttifakı'nın resmi kuruluşunu ilan etme kararı aldı. HDP'nin STK ve siyasi partilerle ilgili Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, farklı siyasi partilerin ittifaka katılmak istediğini belirtirken, kuruluşun resmi ilanından sonra genişleme çalışmalarının başlaması planlandığını açıkladı.Türkiye İşçi Partisi Başkanı Erkan Baş, Emek ve Özgürlük İttifakı'nın amacının gelecek seçimlerden sonra ana muhalefet rolünü üstlenmek ve Millet ve Cumhur İttifakı tarafından temsil edilmeyen seçmenlere bir alternatif sunmak olduğunu belirtti.

Partiler, 24 Eylül 2022 tarihinde Haliç Kongre Merkezi'nde, ittifakın yol haritası ve siyasi programını açıklayacaklarını açıkladı. İttifakın kuruluşu ve siyasi pozisyonu hakkında bir bildiri yayınlayan seksen yazar ve edebiyatçı arasında Murathan Mungan, Zülfü Livaneli, İnci Aral ve Ahmet Ümit de bulunuyor ve ittifakı desteklediklerini duyurdu.

Emek ve Özgürlük İttifakı'nın üyeleri

  • Parti Halkların Demokratik Partisi (HDP) - Lider Mithat Sancar, Pervin Buldan
  • Parti Türkiye İşçi Partisi (TİP) - Lider Erkan Baş
  • Parti Emek Partisi (EMEP) - Lider Ercüment Akdeniz
  • Parti Emekçi Hareket Partisi (EHP) - Lider Hakan Öztürk
  • Parti Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) - Lider Perihan Koca

Emek ve Özgürlük İttifakı Cumhurbaşkanı adayı

HDP ve içindeki partilerin oluşturduğu Emek ve Özgürlük İttifakı, 13 Şubat tarihinden önce cumhurbaşkanı adayını açıklaması bekleniyor. En çok aday olarak konuşulan siyasetçi ise tutuklu bulunan eski Diyarbakır Belediye Başkanı Gültan Kışanak.