Ya korona ya yoksulluk

Kısa Çalışma Ödeneği’nin (KÇÖ) 2 ay daha uzatılmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “Kısa çalışma ödeneği süründürmüyor, öldürüyor” dedi.

Ya korona ya yoksulluk

Haber/ Didar Demirci

Pandemi krizinde istihdamı korumak için TBMM, İşsizlik Sigortası Kanunu’nda bazı değişiklikler yaptı. Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ), ücret desteği ve benzeri uygulamaları hayata geçirdi. Cumhurbaşkanı kararıyla 2 ay daha uzatılan KÇÖ, hakkında konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “Kısa çalışma ödeneği süründürmüyor, öldürüyor. Bin 168 liralık, açlık sınırının da altında kalan ve insanların sosyal bir cinayete mahkum edilen bir ücretle yaşaması istenilerek, çoklu yoksullaşma programı uygulanmaktadır” dedi.

22 Milyar lira yok edildi

İşsizlik Sigortası’ndaki paranın yaklaşık 22 milyar lirasının izahı mümkün olmayacak şekilde yok edildiğini söyleyen Sarı, “Korona virüs nedeniyle yapılan yardım ve ödeneklerin tamamı neredeyse bütçe dışı kaynaklarsan (İŞ-Kur ve çeşitli yardımlardan) sağlandı. Bu düzenleme korona virüs nedeniyle yaşanan büyük işsizlik ve ücretsiz izin dalgasını önlemede kesinlikle yetersizdir. Son üç yılda 600 gün çalışma koşulunun 450 güne indirilmesi KÇÖ'den yararlanmada ciddi bir genişleme yaratmayacaktır. Bu durum aynı işyerinde farklı çalışma süresine sahip olanların bir bölümünün kısa çalışma ödeneğinden yararlanmasını engelleyecektir. Son üç yılda 450 günden daha kısa çalışması olan yüzbinlerce işçi bu değişiklikten yararlanmayacaktır. Ayrıca başvuruların 60 gün içinde sonuçlandırılacak olması ciddi bir sorundur. Bu süre oldukça uzundur. Daha hızlı çözümler gerekir. Başvuruların hızla sonuçlandırılması gerekir. Denetimler sonra yapılabilir. Gerçeğe aykırı beyanda bulunanlara ilişkin yaptırımlar artırılabilir ama sürecin bir an önce başlaması gerekir” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

banner92