LCWaikiki ve FLO’ya DİSK’ten tepki

Yurt dışında faaliyet yürüten Türk şirketlerle ilgili çok şikayet aldıklarını dile getiren DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, korona virüsü bahane ederek her geçen gün işçi haklarının gasp edildiğini söyledi.

LCWaikiki ve FLO’ya DİSK’ten tepki

Haber/ Didar DEMİRCİ

DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, DİSK Yönetim Kurulu adına yaptığı basın açıklamasında LCWaikiki ve FLO firmalarının Filistin’deki mağazalarında çalışan işçilerin haklarını gasp ettiğini öne sürdü. Serdaroğlu, Filistin Genel Sendikalar Federasyonu’nun (PGFTU) ilettiği bilgileri şu şekilde sıraladı: “Batı Şeria’da yoksulluk sınırı 3000 NİS iken (Yeni İsrail Şekeli) Ammoun Moda Ticaret firması, LCW ve FLO mağazalarında çalıştırdığı işçilere sadece 2000 NİS ücret vermiştir. Şirket işçileri Kasım 2019’dan itibaren tatil günlerinde fazla mesai yapmaya zorlamış ama mesai ücretlerini ödememiştir. Korona salgınıyla beraber işçiler, önce ücretsiz izine çıkartılmış ardından haklarından feragat ederek istifa etmeye zorlanmıştır. Ücretsiz izinin ardından işçilere whatsapp ve sosyal medya üzerinden ulaşan şirket; işçileri ödenmeyen maaşlarından ve kıdemlerinden feragat ederek istifa etmeye zorlamıştır. İstifa etmeyen işçilerin işten çıkartılacağını ve pandemi sonrasında işe alınmayacağını ifade edilmiştir. Şirketin sosyal medyadan gönderdiği istifa formlarını doldurmayan sendika üyesi işçiler işten atılmıştır.”

Filistin sendikalarına göre LCW, FLO ve Filistinli Ammoun firmaları Kovid-19’un yarattığı olağanüstü durumu suiistimal ederek işçilerin haklarını gasp ettiğini dile getiren Serdaroğlu, “Biz de DİSK olarak Filistinli kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağımızı, Türkiye’deki ilgili bakanlıklar ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) nezdinde gerekli girişimleri yapacağımızı ilan ediyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER