Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, doğalgaz ve elektrik fiyatlarında bir indirimin mart ayında gerçekleşebileceğini duyurdu. "Enerjide Türkiye Yüzyılı Zirvesi"nde yapılan konuşmada, Dönmez, Umman’dan yıllık 1,4 milyar metreküplük gaz tedarik etmeleri ve serbest piyasadan elektrik alan sanayi kuruluşlarının maliyetlerinde yüzde 15'e kadar düşüş olabileceğini belirtti. Aynı zamanda Kuzey Makedonya, Romanya, Moldova ve Bulgaristan gibi ülkelerle de benzer süreçlerin devam ettiğini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin enerji ihtiyacını karşılamak için atılan adımlardan ve güncel gelişmelerden bahsetti.

"Karadeniz'deki gaz rezervleri yaklaşık 30 yıllık ihtiyacımızı karşılamaya yetecek büyüklükte" diyen Dönmez, deniz tabanına yerleştirilen toplam 42 üniteden 33'ünün deniz tabanına indirildiğini ve Doğal Gaz İşleme Tesisinin yüzde 90'ının tamamlandığını ifade etti.

Dönmez, aynı zamanda Umman'la 10 yıl sürecek bir gaz tedarik anlaşması imzalandığını ve yıllık 1,4 milyar metreküplük gaz alınacağını açıkladı.