Murat ERVİN-Özel - Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Meclis'ten gelecek müjdeli haberi beklerken emeklikte kışa takılanlar (EKT) ise biran önce havaların ısınmasını istiyor. Aldıkları 5 bin 500 TL'lik emekli aylığının yüzde 70'e yakınını yakacak odun ve kömür için harcayan emekli için kilosu 200 TL'yi geçen peynir ve et gibi ürünler ise hayal oldu. 

FATURAYA YOK

Ev kirası ödemeyen bir emekli aldığı 5 bin 500 lirayı cebine koyduktan sonra 1 ay boyunca ısınmak için sobasında yakacağı her biri 25 kilo olan 15 çuval kömüre 3 bin TL verecek. Kömürün yanında torbası 85 TL olan ve 4 gün yetecek tahta parçalarına ise bir ayda 638 TL ödeyecek. Sobada sadece ısınma parası için 3 bin 628 TL veren emekli, eşiyle birlikte günde 2 kez gevrek peynir yiyip, birer çay ve su içtiklerinde ise aldığı maaşı tüketmiş oluyor. Masrafı bitmeyen ancak maaşı biten emeklinin elinde ise geriye ödenemeyen su, elektrik ve telefon faturaları kalıyor. 

'GÜNEŞ ÇIKSIN' DUASI

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) İzmir Şubesi Başkanı Zekeriya Beypınar ise çiftçilerin ürünleri için 'yağmur duasına' çıkması gibi emeklinin de yakında 'soğuklar sona ersin, güneş çıksın' duasına başlayacak hale geldiğini söyledi. Emeklinin evine odun-kömür bile alamaz halde olduğuna dikkat çeken Beypınar, “Aylık 5 bin 500 TL'sinden para artırıp torununa karne hediyesi olarak vermek isteyen emekli battaniyenin, yorganın altında titreyerek ısınmaya çalışıyor ki o parayı hediye edebilsin. Pazarda bile kilosu 40-50 lirayı bulan meyve ve sebzeleri akşam hava karardıktan sonra geri kalan ezik veya fazla olgunlaşmış olanları satın alabiliyor. Kimi emekli ise utancından yüzünü gizleyip çöpe atılanlardan evine götürebileceği bir şeyleR bulmaya çalışıyor” dedi.

Amazon, 9 bin kişiyi daha işten çıkaracak Amazon, 9 bin kişiyi daha işten çıkaracak

'MİSAFİR GELMESİN DİYE'

DİSK Emekli-Sen Ege Bölge Temsilcisi Sabahattin Yeşiltepe emeklilerin ekonomik yapısının onarılamayacak şekilde bozulduğuna dikkat çekti. Ceplerindeki maaşı değil artık akıllarını korumaya çalıştıklarını sözlerine ekleyen Yeşiltepe, “Bugün 4 milyon emekli 5 bin 500 TL maaş alıyor. Bir o kadarı ise asgari ücretin bile altında ölmeme mücadelesi veriyor. Emeklilerimiz ayda bir kez bile evine peynir, et, tereyağı alamıyor. Eğlenmek, bir yere oturup yemek ise zaten hayal” diye konuştu. Isınma maliyetlerinin emeklinin belini büktüğünü açıklayan Yeşiltepe, “Paltosunu üstüne alıp ayağına çift çorap giyerek ısınan emekli, evine misafir gelmesin diye neredeyse dua ediyor. Bugünlerimiz eski günlerden daha konforlu olacağına o eski günler mumla arıyoruz” diye konuştu. 


KISKANIYORLAR MI?

Nesibe Gencer (İşsizlik ve Pahalılıkla Savaş Derneği Başkanı): Bu iktidardan önce emekliler asgari ücretten fazla maaş alırken şu anda asgari ücretin çok altında maaş almaya başladılar. Milyonlarca emekli 5 bin 500 lira olan emekli maaşı ile geçinmeye çalışıyor. Bugün bekar bir işçinin yaşam maliyeti bile 10 bin liranın üzerinde yıllarca çalışmış bir emekli işçi asgari ücretin altındaki emekli maaşıyla ancak ve ancak kıt kanaat karnını doyurabilir. Ömrünü çalışmakla geçirmiş emekli yaşamının son dönemlerinde de rahat yüzü görmemekte. Avrupa'da emekli olanlar ülkemizde bir aylık maaşıyla dilediği gibi tatil yaparken bizdeki emekliler ancak market market ucuz gıda maddesi temin etmeye çalışıyorlar ve iktidar da çıkıp diyor ki Avrupa bizi kıskanıyor öyle mi?


YÜZDE 70'İ SOBADA YANDI

Evine ton ile kömür alamayan emekli çareyi 25'er kiloluk kömürün torbasında buluyor. Her biri 200 TL'de satılan bir çuval kömür yaklaşık 2 gün idare ediyor. Ayda 15 çuval içinse 3 bin TL ödeniyor. Kömürü tutuşturmak için kullanılan ve yaklaşık 4 gün idare edecek tahta parçasının torbası ise 85 liradan satılıyor. Böylece sadece ısınma masrafı, emekli maaşının yüzde 70'ini eritip kül ediyor.