Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı seçimleri tamamlandı. CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu, 515 oyla yeni başkan olarak seçildi.

İmamoğlu'nun Galibiyeti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP listesinden aday olduğu Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı seçimlerinde 515 oy alarak kazandı. Rakibi Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ise 250 oyda kaldı.

Kalem gibi sarma nasıl sarılır? Kalem gibi sarma nasıl sarılır?

İmamoğlu'nun Encümen Listesi

Ekrem İmamoğlu'nun encümen listesinde şu isimler yer aldı:

Kayyım Tartışması: Ahmet Türk'ün Tepkisi

En yaşlı üye sıfatıyla Divan Başkanı olan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Mehmet Sıddık Akış'ın İçişleri Bakanlığı tarafından Hakkari Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılmasını kınadıklarını belirtti. Bu açıklama üzerine salonda bulunan bazı belediye başkanları, "Biz kınamıyoruz" diyerek tepki gösterdi. Türk'e karşı çıkanlar, Akış'ın görevden uzaklaştırılmasının hukuki bir süreç olduğunu savundu. Destekleyen bazı belediye başkanları ise kararın siyasi olduğunu iddia etti.

2023 Yılı Faaliyet Raporu Görüşüldü

Tartışmaların ardından Birliğin 2023 yılı faaliyet raporu ele alındı. 2023 yılı bütçe kesin hesabının görüşülmesinin ardından, birlik başkanlığına aday olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç'in başkanlık divanı ve encümen üyelerinden oluşan listesi katip üyelerce okundu.

Kaynak: haber merkezi