Ekrem İmamoğlu, Türkiye'de siyaset yapan bir isim ve aynı zamanda bir iş adamıdır. Haziran 2019 tarihinden bu yana İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak hizmet vermektedir.

Ekrem İmamoğlu, Türkiye'de 2014-2019 yılları arasında Beylikdüzü Belediye Başkanı olarak görev yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi tarafından aday olarak gösterildiği 2019 Türkiye yerel seçimlerinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak 17 Nisan 2019'da seçimi kazandı ve göreve başladı. Ancak, AK Parti'nin itirazları ve Yüksek Seçim Kurulu'nun aldığı kararlar sonucu İstanbul seçimleri iptal edildi ve İmamoğlu 6 Mayıs 2019 tarihinde görevden alındı. 23 Haziran'da yenilenen seçimi de büyük bir halk desteğiyle kazanan İmamoğlu, 27 Haziran 2019 tarihinde mazbatasını alarak tekrar göreve başladı.

Ekrem İmamoğlu, 4 Kasım 2019'da yaptığı bir basın açıklaması nedeniyle hakaret suçlaması ile yargılandı. 14 Aralık 2022'de mahkeme tarafından verilen karar sonucunda İmamoğlu'na 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verildi. Eğer İstinaf ve Yargıtay aşamalarında bu hapis cezası kararı kesinleşirse, İmamoğlu Türk Ceza Kanununun 53. maddesi uyarınca seçme ve seçilme haklarından yoksun kalacaktır.

Ekrem İmamoğlu'nun ilk yılları ve eğitimi hayatı nasıl geçti?

Ekrem İmamoğlu, 4 Haziran 1970 tarihinde Trabzon'un Akçaabat ilçesine bağlı Cevizli köyünde ticaret ile uğraşan bir baba ve çiftçilik yapan bir anne olan Hasan ve Havva İmamoğlu'nun oğlu olarak doğdu. Dört yaşındayken ailesiyle birlikte Yıldızlı köyüne taşındı ve Kur'an kursuna gitmeye başladı. Yazları Kur'an kursuna gitti ve okul öncesinde Kur'an okumayı öğrendi. Dedesi, Türk Kurtuluş Savaşı gazisi Mevlüt İmamoğlu'dan Atatürk ve cumhuriyet sevgisi edindi.

Trabzon Lisesinden mezun olduktan sonra Doğu Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü kazandı ancak birkaç gün sonra Girne Amerikan Üniversitesi İletişim Fakültesine geçiş yaptı. Ailesinin 1987 yılında İstanbul'a taşınmasının ardından, KKTC'de iki yıl öğrenim gördükten sonra 1990 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme (İngilizce) Bölümüne yatay geçiş yaptı ve 1994 yılında mezun oldu.Daha sonra İstanbul Üniversitesi İnsan Kaynakları ve Yönetimi anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı ancak Beylikdüzü Belediye Başkanı olduğu dönemde eğitimini tamamlamak için öğrenci affından yararlandı.

Ekrem İmamoğlu, ilkokul yıllarından başlayarak spora ilgi duydu. İlkokul yıllarında hentbol oynadı ve lise yıllarında Trabzon Lisesi takımının kaleciliğini yaptı. Üniversite eğitimi için gittiği KKTC'de Türk Ocağı Limasol Spor Kulübü'nün kalecilerinden biri oldu ve "Uçan Çuval" lakabıyla anıldı. Daha sonra 2002-2003 yılları arasında Trabzonspor'un yönetim kurulunda yer aldı ve Beylikdüzü Spor Kulübü'nde yöneticilik yaptı. İmamoğlu'nun ailesi 1987 yılında İstanbul'a taşındı ve inşaat işlerine atıldı. İmamoğlu aynı zamanda Güngören'de açtığı İmamoğlu Akçaabat Köftecisi'ni işletti ancak daha sonra bu restoranın İstanbul'da farklı ilçelerde şubeleri açılmasına rağmen ikinci bir ortak bulamadılar ve Ekrem İmamoğlu 2001 yılında gıda sektöründen çekildi. İmamoğlu askerliğini Hava Er Eğitim Tugayı'nda yaptı.1994 yılında tanıştığı Dilek Kaya ile evlenen İmamoğlu, 1995 yılında evlendi ve üç çocuğu vardır: Mehmet Selim, Semih ve Beren.

Ekrem İmamoğlu nasıl İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu?

Siyasi kariyeri, KKTC'de okurken sosyal demokrasiyi öğrendiği arkadaşları sayesinde başladı. 1990'larda, babasının etkisiyle Anavatan Partisi'nin gençlik kollarında görev aldı.

2000'lerin başında CHP'ye yaklaştı ve 2004 yerel seçimlerinde CHP'den Beylikdüzü Belediye Başkanlığı'na aday olması için teklif alsa da Trabzonspor'daki yöneticiliği nedeniyle reddetti. 2008 yılında CHP üyesi oldu ve 2009 yerel seçimlerinde Beylikdüzü belediye başkanlığı için aday adayı oldu, ancak partisi tarafından aday gösterilmedi.

İmamoğlu, 2009 yılında CHP tarafından Beylikdüzü İlçe Başkanı olarak atandı ve kısa sürede ilçe teşkilatını yeniden yapılandırdı. 2009 yılında yapılan CHP Beylikdüzü İlçe Kongresi'nde ilk ilçe başkanı olarak seçildi. İmamoğlu, ilçe halkı ile iletişimi arttırmak için Dayanışma Evleri kurdu, kamusal etkinlikler düzenledi ve sosyal yardımların dağıtılmasını sağladı. Ayrıca, kadın ve gençlik kollarını genişletti ve ilçedeki okulların tadilatını yaptırdı. 2010 yılında, ilk seçim deneyimini referandumda yaşadı ve referandumda ilçe halkının yüzde 54'ü "hayır" oyu verdi, böylece Beylikdüzü, İstanbul'da belediye yönetimi AK Parti'de olduğu halde referandumda "hayır" çıkan tek ilçe oldu. 2011 genel seçimlerinde ise CHP, bir önceki seçimlere göre oylarını 8 puan artırarak ilçede en fazla oy alan parti oldu.

2012 yılında yapılan CHP Beylikdüzü İlçe Kongresinde yeniden ilçe başkanı seçildi.

Beylikdüzü Belediye Başkanlığı

İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın istifa ettiğini öğrendikten sonra CHP tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yapılan oylamada, AK Parti adayı Mevlüt Uysal 179 oy alarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi ve İmamoğlu 125 oy aldı.

31 Mart 2019 yerel seçimleri ve mazbata neden iptal edildi?

Ekrem İmamoğlu, 2018 yılında CHP tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak ilan edildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven'in açıklamasına göre İmamoğlu 4 milyon 159 bin 650 oy alarak AK Parti adayı Binali Yıldırım'ı geride bıraktı. Ancak AK Parti İstanbul İl Başkanlığı, geçersiz oy sayımı talebiyle itiraz etti ve YSK tarafından kabul edilen itiraz sonucu geçersiz oy sayımına yeniden başlandı. 17 Nisan 2019 tarihinde yapılan yeniden sayımlar sonucunda İmamoğlu 4 milyon 169 bin 765 oy alarak seçimi kazandı.

İmamoğlu aynı gün YSK'dan mazbatasını alarak göreve başladı. Ancak AK Parti'nin sandık kurullarının oluşumuna yönelik itirazları sonrası YSK 6 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul seçimlerinin yenilenmesine hükmetti ve İmamoğlu'nun mazbatasını iptal etti. İstanbul valisi Ali Yerlikaya belediye başkanlığına vekâlete getirildi. İmamoğlu, seçimlerin iptal edilmesini eleştirdi fakat yenilenecek seçimlere katılacağını açıkladı. 23 Haziran 2019 tarihinde yapılan yeni seçimlerde İmamoğlu yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

23 Haziran 2019 ara yerel seçimi

Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesinde 4 milyon 741 bin 885 oy alarak en yakın rakibinden 806 bin 456 oy daha fazla oy alarak seçildi. 27 Haziran 2019 tarihinde YSK'dan mazbatasını alarak görevine başladı.

Ekrem İmamoğlu'na suikast girişimi oldu mu?

1 Aralık 2020 tarihinde, bazı haber kaynaklarına göre Ekrem İmamoğlu'na yönelik bir suikast girişimi yapılacağı ve son anda militanların yakalandığı iddia edilmiştir. İstanbul Belediyesi tarafından doğrulanan olayda, Ekrem İmamoğlu'nun koruma sayısının arttırıldığı açıklandı. Ancak Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından olayın yalanlandığı bildirildi.

Ekrem İmamoğlu YSK üyelerine hakaret etti mi? Dava ne durumda?

Ekrem İmamoğlu, 4 Kasım 2019 tarihinde yaptığı bir basın açıklaması nedeniyle yargılandı. İddia olarak, İmamoğlu'nun dönemin YSK üyelerine yönelik "ahmak" sözcüğünü kullandığı ve "zincirleme şekilde kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen hakaret" ettiği belirtildi. 14 Aralık 2022 tarihinde verilen karar sonucunda, İmamoğlu hakkında 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası ve TCK 53. madde gereğince bir siyasi yasak kararı verildi.

Cumhuriyet savcısı, 14 Aralık 2022 tarihli gerekçeli kararın hükmünün usul ve esas yönünden kanuna aykırı olduğunu iddia etti. Dilekçede, ikinci paragrafta sanığın eylemini basın önünde alenen işlediği anlaşıldığından 125/4. maddeye göre artırım yapılması gerektiği belirtilirken, yazım hatası yüzünden 125/6. maddenin yazılmış olduğu ifade edildi. Üçüncü paragrafta ise sanığın eylemini kamu görevlilerine karşı işlediği gerekçesiyle 1/2 oranında artırım yapılmış ancak sonucu 1 yıl 19 ay 15 gün hapis cezasına karar verilmesi gerekirken hesaplama hatası sonucu sanığa 5 gün fazla hapis cezası tayinine karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olarak nitelendirildi. Savcı, dolayısıyla kararın düzeltilmesi ve onanmasını talep etti.

Ekrem İmamoğlu Saraçhane mitingini neden düzenledi? Saraçhane'de ne yaşandı?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verilen hapis cezasına karşı İstanbul halkının desteğini göstermek için Saraçhane'de büyük bir miting düzenlendi. Mitinge on binlerce kişi katıldı ve İmamoğlu'nun yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener, Ali Babacan, Gültekin Uysal ve Ahmet Davutoğlu da konuşma yaptı.