9 Eylül Gazetesi'nden Mert Yasin Alpdündar'ın haberine göre; Hazine ve Maliye Bakanın Mehmet Şimşek'in bir canlı yayında gelişmekte olan ülkeler arasında en yüksek asgari ücretin Türkiye'de olduğunu söyleyerek, ‘Türkiye’de asgari ücret düşük değil’ sözlerine ekonomistlerden tepki geldi. Ekonomist Dr. Osman Sirkeci, “Ocak ayından bugüne kadar enflasyondan kaynaklı olarak maaşların yüzde 40’ı eridi. Alım gücü olarak; emekli maaşı 6 bin, asgari ücret ise 13 bin TL’lere düştü. Maalesef biz sayın Şimşek'in göreve geldiği günden bu yana emekçiden yana bir tavrını göremedik” dedi. Prof. Dr. Hüsnü Erkan ise asgari ücretin yetersiz olduğunun altını çizerken “Ekonomideki yanlış politikaların getirdiği sonuç budur. Maalesef dar ve orta tabaka gelirlilere yükleniliyor” ifadelerini kullandı.

GÜCÜ YETMEYENDEN EKONOMİ TOPARLANMAYA ÇALIŞILIYOR’

Mevcut ekonomi yönetiminin neredeyse iflas etmiş bir ekonomiyi devraldığını hatırlatan ekonomist Prof. Dr. Hüsnü Erkan, ekonomi yönetimin, gücünün yettiğinden ekonomiyi toparlamaya çalıştığını ifade etti. Erkan, “Bakanımız gücü yetebilenin üstüne gidiyor. Bunun başka bir açıklaması yok. Emekli, memur ve sabit gelirlere yüklenecek” dedi. Erkan, mevcut politikalarla ekonominin toparlanmasının çok zor olduğunu da sözlerine ekledi.

‘TÜRKİYE’DE ASGARİ ÜCRET YETERSİZ’

Türkiye’de asgari ücretin yetersiz olduğunun altını çizen Erkan, “Ekonomideki yanlış politikaların getirdiği sonuç budur. Maalesef dar ve orta tabaka gelirlilere yükleniliyor. Devletin üst bürokrasisinin harcamalarına ve yatırımlarına dokunulmuyor. Asıl oralardan tasarruf etmek lazım. İdeolojik bir tavır içerisindeler ve bu tavır ile bilimsel ekonomi politikası geliştirmek mümkün olmuyor” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten "rezerv" açıklaması Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten "rezerv" açıklaması

‘EKONOMİ YÖNETİMİNİN EMEKÇİDEN YANA TAVRINI GÖRMEDİK’

Ekonomist Dr. Osman Sirkeci ise Bakan Mehmet Şimşek’in geldiği günden beridir emekçiden yana bir tavrının olmadığını iddia ederken, “Ocak ayından bugüne kadar enflasyondan kaynaklı olarak maaşların yüzde 40’ı eridi. Alım gücü olarak; emekli maaşı 6 bin, asgari ücret ise 13 bin TL’lere düştü. Maalesef biz sayın Şimşek’in göreve geldiği dünden bu yana emekçiden yana bir tavrını göremedik. Yabancı ülkelerde vergiden kaynaklı çıkan olayları görüyorsunuz. Dolayısıyla benim fikrimce bu açıklama sayın Şimşek’in görevdeki son açıklaması olur” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ