Zeytin ve zeytinyağı ihracatında rekor

Ege İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanı Davut Er, sezon sonu itibariyle zeytin ve zeytinyağı ihracatının 400 milyon doları aşarak, son 4 sezondaki en yüksek ihracat rakamına ulaşacağını söyledi.

Zeytin ve zeytinyağı  ihracatında rekor
Ege İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanı Davut Er, sezon sonu itibariyle zeytin ve zeytinyağı ihracatının 400 milyon doları aşarak, son 4 sezondaki en yüksek ihracat rakamına ulaşacağını söyledi.

sinannTarım ve Orman Bakanlığı ile Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) tarafından gerçekleştirilen rekolte tahmin çalışmaları sonuçlarına göre Türkiye’nin 2017/18 sezonu zeytinyağı rekoltesinin 280 bin ton olarak tahmin edildiğini, ancak sonradan 264 bin ton olarak revize edildiğini hatırlatan Ege İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanı Davut Er, “Sofralık zeytin rekoltesi ise 450 bin ton düzeylerinde tahmin edildi. Önümüzdeki sezona ilişkin olarak şu anda bir varsayımda bulunmak mümkün görünmüyor. UZZK ve Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri tarafından Eylül ayında bir çalışma yapılacak. Ülkemizde kişi başına zeytinyağı tüketimi 2 litrenin altında, yani toplam tüketim 130-140 bin ton düzeylerinde, ama hedefimiz kişi başı tüketimi 5 litre seviyelerine çıkarılması” dedi.

Sezon başında Türkiye’deki ve rakip ülkelerdeki üretim ve tüketim durumu ile piyasa gelişmelerini gözlemlediklerini ve 2017/18 zeytinyağı ihracatımızı 80 bin ton olarak öngördüklerini belirten Er, dünya’daki genel zeytinyağı fiyatları bir miktar düştüğünü bu durumunda zeytinyağını ihracatını bir miktar duraklattığını ifade etti. Er, “27 Ağustos 2018 itibariyle yani, sezonunun bitimine 2 ay kala, yaklaşık 10 aylık zeytinyağı ihracatımız 56 bin 200 tona karşılık 225 milyon dolar düzeyinde. Önümüzdeki iki ayda döviz kurlarının pozitif katkısı ile birlikte tüm sezon ihracat miktarımızın 65-70 bin ton düzeylerine ulaşmasını bekliyoruz. Sofralık zeytin ihracatımız ise, yine 27 Ağustos 2018 tarihi itibariyle 60 bin 355 tona karşılık 116 milyon dolar düzeyinde. Önümüzdeki 1 aylık dönem sonunda bu rakamın 65-70 bin ton düzeyine ulaşmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Son 4 sezonun rekoru


Sezon sonu itibariyle bu iki ana ürün grubundaki ihracatın 400 milyon doları aşarak, son 4 sezondaki en yüksek ihracat rakamına ulaşacağını öngördüklerini söyleyen Er, “Geçtiğimiz 2016/17 zeytin ve zeytinyağı ihracat sezonunda zeytinyağında 44 bin 457 ton ürün karşılığında 174,2 milyon dolar döviz geliri, sofralık zeytinde ise 58 bin 312 ton ürün karşılığında 110,5 milyon dolar döviz geliri elde etmiştik. Zeytinyağında bu sezonun ilk 10 aylık döneminde, sofralık zeytinde ise ilk 11 aylık döneminde gelir olarak geçtiğimiz sezonun tamamındaki ihracat gelirlerini aşmış durumdayız” dedi.

Ambalajlı zeytinyağında ihracatın miktar olarak yaklaşık iki katına çıktığı müjdesini veren Er, geçtiğimiz sezona göre 9 bin 542 tondan 18 bin 126 tona yükselerek toplam zeytinyağı ihracatı içindeki payının yüzde 25’ten yüzde 32’ye yükseldiğini söyledi. Er, “Döviz kurlarındaki değişimlerin pozitif katkısı ile birlikte ambalajlı zeytinyağı ihracatımızdaki artışın önümüzdeki dönemde de artarak devam edeceğine inanıyoruz. Öncelikli hedefimiz, Türkiye’de 500 bin üretici ailenin geçim kaynağı olan, 41 ilimizde üretilen zeytin ve zeytinyağımızın ambalajlı olarak ihracatının daha da artırılması. Önümüzdeki sezondan itibaren, ambalajlı zeytinyağı ihracatımızı 25 hatta 30 bin ton seviyelerine çıkarmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Devlet desteği 2 katına çıkmalı


Zeytin ve zeytinyağı ihracatına sağlanan devlet desteklerinin iki katına çıkartılması gerektiğini vurgulayan Er, şunları kaydetti; “Zeytin üreticimize 50 kuruş, zeytinyağı üreticimize 2.5 TL prim verilir ve böylece üretim maliyetlerindeki dezavantajlar ortadan kaldırılırsa rekolte artışı ile birlikte kutulu zeytinyağı ihracatımız da artacak, bu sayede üreticimiz emeğinin karşılığını alacak. Ülkemizin markalı ve ambalajlı ihracatının sürekliliği için öncelikle rekabetçi fiyattan sürdürülebilir ham madde arzı gerekli.”
Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2018, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER