Yabancı şirketlere güven mektubu yazdı

Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Olgun, iflas eden ya da  batan tek bir firmamın olmadığını aksine geçen hafta Lüksemburglular'ın bir pizza markasını satın aldıklarını söyledi.

Yabancı şirketlere güven mektubu yazdı

İzmir'in Torbalı ilçesinde 60 yabancı şirkete güven mektubu yazan Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Olgun, iflas eden ya da  batan tek bir firmamın olmadığını aksine geçen hafta Lüksemburglular'ın bir pizza markasını satın aldıklarını söyledi.

800 firmaya ev sahipliği yapan, Türkiye vergi rekortmenliği sırlamasında 5'inci sırada yer alan ve ihracatta 61 ili geride bırakan Torbalı'da döviz kurundaki artış sonrası 60 yabancı sermayeli şirkete mektup yazan TTO Başkanı Abdulvahap Olgun, ABD, Almanya, Rusya, İsviçre, Danimarka ve Fransa sermayeli şirketlere, Türk ekonomisinin tüm fonksiyonlarının yerinde olduğu ve ülkenin ekonomik potansiyelinin yüksek olduğunu ifade etti. İzmir ekonomisinin nabzının attığı ilçede iflas, üretim durdurma veya küçülmeye giden hiçbir şirketin olmadığını tam tersi geçen hafta Türkiye'nin en önemli markalarından olan bir pizza şirketinin Lüksemburg merkezli bir firma tarafından satın alındığını ifade etti. Olgun, "Dedikodu ve karalamalar ile kendi ayağımıza sıkmayalım. Süreci takip ediyoruz. Merkez Bankası ile BDDK'nın müdahalesi ve vatandaşımızın dirayeti sonuç veriyor. Hazine ve Maliye Bakanımızın yabancı yatırımcılar ile yaptığı toplantı etkisini gösterdi. Biz de ilçemizde yatırımı bulunan 60 yabancı şirkete mektup yazdık. Bazılarını ziyaret edip gidişat ile ilgili bilgi veriyoruz. Panik havası zarar verir. Süreçte benzer teşebbüsler devam edecektir, sağduyu içerisinde bu sıkıntıları aşacağımıza inanıyorum" dedi.

'GEÇEN HAFTA YABACILAR ŞİRKET SATIN ALDI'


Zaman zaman internet ortamında batan veya iflas eden şirketlerin listesinin yayınlandığı veya ilçede birkaç yıl önce üretimini durduran bir firmanın faaliyetini yeni gibi gösteren yayınlar olduğuna dikkat çeken Olgun "Bizde batan, göçen veya iflas eden firma yok. Tam tersi geçen hafta ilçemizin en önemli markalarından olan bir pizza firmasını Lüksemburg menşeli bir şirket satın aldı. Ekonomideki gelişmeler nedeniyle sıkıntı yaşayan firmalarımız olabilir. Ama bunlara 'battı' diyerek bu tür sorumsuz ve ahlaksız karalamalar yapmak, ülkemiz ve ekonomimiz için ilave ve hiç hak etmediğimiz yeni sıkıntılar doğurur. Torbalı'da Kurulu her şirket, ülkemizin bir değeridir. Tüm fabrikalarımız ile irtibat halindeyiz. Süreci en iyi şekilde yöneterek sıkıntıları aşacağımıza inanıyorum"  dedi. DHA
Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2018, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER