Türk gıda ürünlerine Dubai'de yoğun ilgi

Baharın gelmesiyle birlikte bahçelerde kirazla başlayan hasat sezonu, çilek, şeftali, nektarin ve kayısıyla devam ediyor.

Türk gıda ürünlerine Dubai'de yoğun ilgi

Ortadoğu'nun önemli gıda fuarlarından olan Gulfood Dubai 2018 Fuarı’na katılarak ürünlerinin tanıtımını yapan Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, 2018 yılında Ortadoğu'ya ihracatta 1 milyar dolar barajını aşmayı hedefliyor.

Ege İhracatçı Birliklerinden yapılan yazılı açıklamaya göre, katıldıkları Gulfood Dubai 2018 Fuarı'nda turşu, salça, kuru domates, kapari, yaprak sarma ve çiğ köfte başta olmak üzere pek çok üründe tadımlar yaptıran Egeli ihracatçılar yoğun ilgi gördü.Fuarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Rıza Seyyar, Ortadoğu ülkelerinin yanında Afrika ülkeleri ve Hint yarımadasından ithalatçıların katıldığı fuarın kendileri açısından yoğun geçtiğini belirtti.

Katıldıkları fuarın Türk yaş meyve sebze ihracatçısı için vazgeçilmez konumda olduğunu ifade eden Seyyar, şunları kaydetti: "Çok ciddi alıcılarla bağlantı kurmak için bulunmaz fırsat niteliğindeki Gulfood Fuarı'nda Türk gıda ürünlerinin tanıtımını yaptık. Ortadoğu ülkelerinde Türk ürünlerine yoğun bir ilgi vardı. Bu ilgiden sonra derece memnunuz ve mutluyuz. Bu ilgiyi ihracat rakamlarımıza yansıtmak istiyoruz.

Ege Bölgesi olarak geçen yıl 4 milyar 24 milyon dolarlık gıda ihracatıyla Türkiye'nin lider bölgelerinden biriyiz. Türkiye, 2017 yılında Ortadoğu ülkelerine 791 milyon dolarlık yaş meyve sebze ve mamulleri ihracatı yaptı. Sektörün toplam ihracatında Ortadoğu’nun payı yüzde 22’ye ulaştı. 2018 yılı için Ortadoğu ülkelerine 1 milyar dolarlık yaş meyve sebze ve mamulleri ihracatı hedefliyoruz."

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2018, 12:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER