banner112

Sarayın kapıcısı değiliz!

Türkiye genelindeki kapıcıların üyesi olduğu Konut-İş Sendikası Genel Başkanı Alican Kayhan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'kapıcıların bile arabası var' sözünü eleştirerek, “Bizi herhalde sarayın kapıcısıyla karıştırdı” dedi.

Sarayın kapıcısı değiliz!

Haber / Murat ERVİN

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı konuşmada ekonominin iyi olduğunu anlatmak için 'kapıcıların bile arabası var' ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini gazetemize değerlendiren, kapıcı ve kalorifercilerin de üyesi olduğu Konut-İş Sendikası Genel Başkanı Alican Kayhan, “Bırakın araba sahibi olmayı, kapıcılar mağara gibi evlerde yaşamak zorunda kalıyor. Sayın Cumhurbaşkanı herhalde bizi sarayın kapıcısıyla karıştırdı. Olsa olsa sarayın kapıcısının arabası olur” diye konuştu.

'BENZİNİNİ BİLE ALAMAZ'

Kapıcıların aileleriyle birlikte çalışmasına karşın geçinemediklerini anlatan Kayhan, “Kendisi, eşi ve çocuğu hep birlikte tıpkı asker, polis gibi apartman sakinlerine 24 saat hizmet vermek zorunda olan kapıcılarda araba sahibi olanı ben bu yaşıma kadar görmedim. Varsa da bir elin parmaklarını bile geçmez ama o arabaya da benzin alamaz; evin önünde yatar. Hiçbir kapıcı da akşam 6'dan sonra çalışmam diyemez ama mesailerini de neredeyse hiç alamazlar” ifadelerini kullandı.

'ELİNİ, DİLİNİ ÇEKSİN'

Her bir apartmanda 10 daire olması halinde konutlarda oturanlarla birlikte kapıcıların 20'den fazla patronu olduğunu aktaran Kayhan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yıllar önce de yine benzer söylemde bulunduğunu açıkladı. Kayhan, “Cumhurbaşkanı yine kapıcılarla örnek veriyor. Artık elini de dilini de kapıcılardan çeksin, gözleri sürekli kapıcıların ekmeğinde. Sigortası bile olmadan yıllardır kaçak çalışmak zorunda insan nasıl kalkıp araba alsın?” dedi.

KARIN TOKLUĞUNA

Asgari ücret alan kapıcıların mesai ücretinin yanı sıra tazminat ve ihbarlarını bile almakta zorluk çektiğini kaydeden Kayhan şunları söyledi: “Sadece hafta sonları çalışmalarının karşılığını alabiliyorlar fakat almaları gereken diğer ücretleri maalesef alamıyor. Apartman sakini arabasını park edecek yer bulamaz ama bunun suçlusu kapıcı olur. Apartmanda asansör bozulur, sakinlerin eşyalarını en üst kata kadar kapıcı çıkarmak zorunda kalır. Her angarya kapıcıya yıkılır, dayak yer, hakarete uğrar ama kazandıkları parayla ancak karının doyurabiliyorlar.

MAĞARA GİBİ EVLERDE

Pandemi sürecinde işten çıkarmalar da arttı. Sigortaları olmadığı için kapıcılar sendikaların üyesi bile olmakta zorlanıyor. Ona karşın bizim Türkiye genelinde 3 bin 600 civarında üyemiz bulunuyor. Kapılarımızın eline 3 bin 40 TL geçiyor, ama en fazla maaşı alan kapıcımız bile bu rakamın 100-200 lira üzeridir. Bu parayla da bırakın arabayı, mağara gibi evlerde yaşayıp gıdayı bile almakta zorlanıyor. Hatta arabası olsa ona benzin bile alamaz.”

NE DEMİŞTİ?

Geçtiğimiz gün Kabine Toplantısın sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomik kriz olmadığını öne sürerek bunu da arabaların varlığı ile kanıtlamaya çalıştı. Erdoğan, “Utanmadan aşı yok diyor. Bunlarda edep haya yok. Bakıyorsunuz her evde araba var, kapıcı da araba var. İkinci el araba yetişmiyor, bunları nasıl görmezlikten geliyorsun. Vatandaşı kandırabilirsiniz ama bizi kandıramazsınız” ifadelerini kullanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2021, 18:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
Konut.is sendikası. Genel Bsk.Alican Kayhan.
Konut.is sendikası. Genel Bsk.Alican Kayhan. - 7 ay Önce

Yıllardır gerçekçi bir şekilde kapıcı kardeşlerimizin emeğini allın terin koruyan konut.is sendikası. Günden güne büyümektedir. Kapicilarin arabası vardır ve vb sürekli bu mesleği küçümseyen.sayin Cumhurbaşkanı.net açık ve cesürce tepki gösteren KONUT.İS Sendikasıdr. Bizim yalanla dolanla işimiz yoktur. Her ne kadar zaman zaman bizim dişımız da birileri ortaya cıksalarda bunlar yıllardır bizim yapmış olduğumuz bu alanda vermiş olduğumuz hizmetlerde bizimle yarisamazlar.Hak.Verilmez.Alinir. Emeğinin ve alın terinin karşılığı için.Konut.is sendikasinda. Örgütlen.

banner101

banner100