İş kadınları, zirvede

EGİAD, BASİFED ve İZTO'nun işbirliğiyle düzenlenen İş'te Kadın İşte Kadın Zirvesi, yarın gerçekleştirilecek. Zirveye, iş dünyası, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarından bir çok isim katılacak

İş kadınları, zirvede

EGİAD, BASİFED ve İZTO'nun işbirliğiyle düzenlenen İş'te Kadın İşte Kadın Zirvesi, yarın gerçekleştirilecek. Zirveye, iş dünyası, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarından bir çok isim katılacak.

EGİAD Ege Genç İş İnsanları Derneği, BASİFED Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu ile İZTO İzmir Ticaret Odası'nın işbirliğinde gerçekleşecek İş’te Kadın İşte Kadın Zirvesi, iş, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarından önemli isimleri bir araya getirecek. Zirve, Ege Bölgesi’nin büyük kapsamlı ilk kadın zirvesi olarak dikkat çekerken, ikinci adım olarak rol modeller üniversitelerdeki öğrencilerle buluşturularak kadın hareketi gençlere yayılacak. Zirve ile dünyaya kadınların gözünden bakılarak, çalışmak isteyen kadınlar, başarı hikayeleriyle cesaretlendirilecek. Zirve, ağırlayacağı isimlerle şimdiden gündem oluşturmayı başardı.

Üç oturum yapılacak

İş yaşamındaki kadınların yanısıra, üniversite sıralarındaki gençlerin de yoğun ilgi göstermesi beklenen İş’te Kadın İşte Kadın Zirvesi, Ege'de bir ilk olarak gerçekleştirilecek. Zirve, yarın saat 13.00’te EGİAD Başkanı Mustafa Aslan, İZTO Başkanı Mahmut Özgener ve BASİFED Başkanı Seda Kaya’nın açılış konuşmaları ile başlayacak. Daha sonra üç ana oturum ile devam edecek. DHA Ege Temsilcisi Elif Demirci İşleğen’in moderatörlüğünü yapacağı ilk oturum, "Başarı Cesaret İster" başlığı ile yapılacak. Oturum konuşmacıları, İnci Holding CEO’su Neşe Gök, Sinpaş GYO Genel Müdürü Seba Gacemer ve Vodafone Türkiye Kurumsal İş Birimi İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Şahin olacak. "Girişimcilik" başlığı ile gerçekleşecek ikinci oturumun moderatörlüğünü ise EGİAD Yönetim Kurulu'nun Girişimcilik ve Melek Yatırımcılıktan Sorumlu Başkan Vekili Alp Avni Yelkenbiçer yapacak. Bu oturumun konuşmacıları ise, Girişimci Kadınlar Grubu kurucusu Ülkü Hür, TutumluAnne.com kurucusu Özden Pusat, Tekkredi kurucusu ve CEO Pelin Anlı Bedirhanoğlu, Ev Tekstili kurucusu Gül Güler Goncagül olacak. Dikkan Grup İnsan Kaynakları Direktörü Füsun Toros’un moderatörlüğünde gerçekleşecek üçüncü oturum ise "Kadınlar Kilidi Kırıyor" başlığıyla gerçekleşecek. Konuşmacıları ise BSH Ev Aletleri Türkiye, Orta Doğu, Afrika ve BDT Bölgeleri Kurumsal İletişim Müdürü Burçin Girit ve Coca Cola Bilgi Teknolojileri Direktörü (CIO) Leyla Deliç olacak. Keynote bölümünde ise M-Gen Dijital Ajans Kurucusu, Fütürist ve Ekonomist Ufuk Tarhan konuşma yapacak.

Başarıları anlatacaklar

EGİAD Başkanı Mustafa Aslan, zirvede cam tavanı kırarak başarıya ulaşmış kadınların öykülerinin dinleneceğini belirterek, “Amacımız, örgütlerde tepe yönetime ulaşmak için çabalayan kadınların yüzleştiği ataerkil sistemden kaynaklanan sorunları araştırmak, önerilerde bulunmak ve yönetim kademelerindeki kadın sayısının arttırılmasına örnekler teşkil etmektir. Bu sorunlardan Cam Uçurum sendromu özellikle incelenecektir, çünkü örgütlerde kadının tepe yönetim düzeylerine ulaşmak ve burada kalmak için verdiği zorlu ve bitmeyen mücadelenin somut bir örneğidir” dedi. Değişimlerin hızla yaşandığı günümüzde, kurumları yenilikçi ve dönüşümcü yapanın liderlik özellikleri olduğuna da dikkat çeken Aslan, etkinliği yıllara yayarak kadınlar üstündeki olumsuz algıyı olumlu yönde değiştirmek istediklerini belirtti. Ege’de ilk kez gerçekleşecek zirvenin sponsorları şöyle: Atılgan İnşaat, Era Estetik, Dikkan, Pratik Filo, Karaca Otel, Mon Jardin, Argeart, 9 Eylül Gazetesi.

İşgücüne katılım yüksek

Projeden sorumlu EGİAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Anıl Yüksel ise şirketlerde üst düzey ve orta kademe yönetici pozisyonundaki kadın oranının 2012 yılında yüzde 14.4 iken son yıllarda yüzde 17.3 seviyesine çıktığına dikkat çekerek, bu noktada eğitimin büyük önem taşıdığına vurgu yaptı. Yüksel, şöyle konuştu: “Yükseköğretim mezunu kadınların işgücüne katılım oranının yüzde 72.7’dir. Kadınlar arasında işgücüne katılımın son yıllarda ciddi bir ivme yakaladığı görülmektedir. Nitekim ülkemizde genel işgücü katılımı 2007-2016 döneminde 6 puan artışla yüzde 46’dan yüzde 52’ye çıkarken, bu artışta dominant faktör kadınlar olmuştur. Son 10 yıllık dönemde kadınlar arasında işgücüne katılım oranı 9 puan artışla yüzde 24’ten yüzde 33’e kadar yükselmiştir. Burada eğitim faktörü önemli bir rol üstlenmiştir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER