banner135

İkinci 'Çiftlik Bank' vakası

Çiflik Bank benzeri bir sistemin bu kez İzmir’de kurulduğu anlaşıldı. 4 bine yakın üyeden, yüksek kâr payı vaadi ile milyonlarla lira para toplandı.

İkinci 'Çiftlik Bank' vakası
Çiflik Bank benzeri bir sistemin bu kez İzmir’de kurulduğu anlaşıldı. 4 bine yakın üyeden, yüksek kâr payı vaadi ile milyonlarla lira para toplandı. Üyelerden toplanan paraların bir bölümü ile Ankara Bala’da 5 bin hayvan kapasiteli çiftlik kurulacağı açıklandı.

Şirket hakkında soruşturma başlatıldı. MASAK’ın talebi ile hesaplara bloke konuldu. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kaynakları, şirketin inceleme altına alındığını belirtti. Şirket CEO’su Tamer Budak ise, yaptığı açıklamada “Hesaplara bloke konulunca üye alımını durdurduk. Kaçmak gibi bir niyetimiz yok. Üyeleri 1 Haziran’da ödeme yapacağız” dedi.

Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre, Türkiye genelinde 132 bin 222 kişiden 1 milyar 140 milyon lira toplayan Çiftlik Bank’a benzer bir sistemin İzmir’de kurulduğu anlaşıldı. Geçen yılın ortasında İzmir’de FONS unvanı ile çeşitli A Kazanç Plus, Fons Danışmanlık gibi 4 şirket kuruldu. Gayrimenkul, hayvancılık, enerji alanında yatırım yapılacağı belirtilerek üyeler sisteme dâhil edilmeye başlandı. Üyelere, yapacakları yatırımların bir fonda toplanacağı ve belirlenen alanlara yatırım yapılacağı kaydedildi. Yapılacak yatırım sonrası elde edilen kârın üyelere dağıtılacağı kaydedildi.

SAFİR 8, ZÜMRÜT 32 BİN TL!


Sisteme dâhil olmak için 5 bin TL ile 60 bin TL arasında fiyatı değişen paketlerden birinin alınması gerektiği kaydedildi. "Akik", "Kuvars", "Yakut" "Zümrüt" adı verilen paketlerden birini alanların günlük, aylık ve yıllık kazançlarının ne kadar olacağı belirtiliyor. Safir adı verilen paket için 8 bin, Zümrüt için 32 bin TL'lik bedel belirlenmiş. Sisteme üye kazandırmak için faaliyetlere başlandı. Sisteme yeni üye kazandıranların da belli bir komisyon alacağı açıklandı. Geçen Temmuz ayından itibaren para toplanmaya başlandı. Toplanan paraların bir bölümü ile konut yapımına başlandı. Üyeler ile paylaşılan 'kazanç tablosu' klasik bir Ponzi sistemi olarak değerlendiriliyor.


5 BİN HAYVAN KAPASİTELİ


Söz konusu projeler devam ederken, geçen yılın sonunda Ankara Bala’da 480 dönüm üzerine kurulu çiftlik yatırımı yapıldığı açıklandı. 5 bin hayvan kapasiteli tesise 27 milyon liralık yatırım yapılacağı açıklandı. Ancak çiftliğe 50 kadar hayvan getirildikten sonra, buradaki faaliyetin durdurulduğu anlaşıldı.

MASAK TALEP ETTİ


Sisteme yeni üye girişleri bu yılın başında azalmaya başladı. Bu durum, üyelere yapılacak ödemelerin aksamasına neden oldu. Şirket ile ilgili tartışmalar artarken, geçen Mart ayı sonunda şirket hesaplarına, sulh ceza hâkimliği kararı ile bloke konuldu. Bloke kararının, MASAK talebi sonrası konulduğu anlaşıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin FONS şirketlerine yönelik inceleme yaptığı öğrenildi. 4 BİN KİŞİDEN 70 MİLYON LİRA Edinilen bilgilere göre üyelerden toplanan para miktarı 60 milyon TL seviyesinde. Sisteme para yatıran kişi sayısı ise 4 bin olarak ifade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2018, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100