banner112

İhracatçılardan TMO'ya kuru kayısı için çağrı

İhracatçılar, tarihinde ilk kez geçen sezon çekirdeksiz kuru üzüm alımı yapan Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) bu sezon kuru üzümün yanında kuru kayısıda da rol sahibi olmasını talep etti.

İhracatçılardan TMO'ya kuru kayısı için çağrı
İhracatçılar, tarihinde ilk kez geçen sezon çekirdeksiz kuru üzüm alımı yapan Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) bu sezon kuru üzümün yanında kuru kayısıda da rol sahibi olmasını talep etti.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, Türkiye'nin, dünya genelinde kuru kayısı ve çekirdeksiz kuru üzümün üretim ve dış satımında söz sahibi olduğunu, bu ürünlerin yüzde 85-90’ını ihraç ettiğini söyledi. Bu ürünlerin rekoltesinin yüksek olduğu dönemde, ihracatta sürekliliğinin sağlanması ve ülkenin döviz kaybının önüne geçilmesi için TMO’nun devreye girmesini beklediklerini dile getirdi. Celep, "Günümüzde dünya piyasalarında Amerikan üzümü 4 bin dolar, Avustralya üzümü 3 bin dolar, Şili ve Güney Afrika üzümü 2 bin 700 dolar, Arjantin üzümü 2 bin 500 dolar üzerinden alıcı bulurken Türk üzümü ortalama 1650 dolardan işlem görüyor. Bu durum ülkemiz adına yaklaşık 300 milyon dolar döviz kaybı anlamına geliyor. TMO geçen yılki müdahale alımı ile Türkiye’ye 100 milyon dolar kazandırdı. Kuru üzüm uygun depolama şartlarında iki yıla kadar saklanabiliyor. Hep birlikte, el ele vererek Türk kuru üzümünün dünya piyasalarındaki değerini artırmak için çaba göstermek durumundayız" dedi.

Celep, TMO Genel Müdür Yardımcısı Cihan Soyalp ile Ege İhracatçı Birlikleri’nde bir araya geldiklerini belirterek, "Geçen sezon TMO’nun ilk kez çekirdeksiz kuru üzüm piyasasına girmesinin faydasını ihracatımızda yaşadık. Fındıkta olduğu gibi, çekirdeksiz kuru üzümde ve kuru kayısıda, özellikle üretimin yüksek olduğu ürün yıllarında TMO’nun devreye girmesini talep ediyoruz. Kuru kayısıda ihraç fiyatlarının 3 dolar ile 10 dolar arasında dalgalanması sürekliliğe engel. Katma değerli ihracat ve sürekliliği sağlamak için TMO’nun müdahale alımı yapması en büyük beklentimiz. TMO’nun müdahalesi, üretimden ihracata tüm paydaşlara ve ülkemizin döviz gelirlerinin korunup artmasına katkı yapacaktır" diye konuştu.

TMO Genel Müdür Yardımcısı Cihan Soyalp’in katılımıyla Ege İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenen sektörel değerlendirme toplantısına, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, Türkiye Kuru Meyve Sektör Kurulu Başkanı Osman Öz, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu üyeleri ve Türkiye’nin önde gelen kuru üzüm imalatçı ve ihracatçıları katıldı.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2018, 13:05
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100