İhracatçı KDV iadesini istiyor

Türk ihracatçısına Almanya, Irak, İtalya, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin Halk Cumhuriyeti, İran, İsrail, Mısır başta olmak üzere 128 ülkeye vizesiz seyahat hakkı veren yeşil pasaporta, 2017 yılında Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) üyesi 568 kişi sahip oldu.

İhracatçı KDV iadesini istiyor

Katma Değer Vergisi (KDV) Kanunu’nda değişiklikler öngören ve sonraki döneme devreden KDV bir takvime bağlı iade edilebilmesinin önünü açan tasarı değişikliklerle kabul edildi.

31 Aralık 2018 tarihi itibarıyla indirim yoluyla giderilemeyen KDV’nin iadesine yönelik Maliye Bakanlığı’na yetki verilmesini öngören düzenleme metinden çıkartıldı. İhracatçılar, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin Maliye Bakanı Naci Ağbal ile konuyu tekrar görüşecek olmasından umutlu.

Sonraki döneme devreden KDV'nin bir takvime bağlı iade edilebilmesinin önünü açan düzenlemeyi iş dünyasının büyük bir istekle beklediğini belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, her ay yeni bir ihracat rekoru kıran ihracatçıların şevkinin kırılmaması için bu hatadan bir an önce dönülmesi gerektiğini öne sürdü. Devreden KDV tutarının 160 milyar TL civarında olduğuna işaret eden Ünlütürk, "Bu tutar mahsuplaşma ile eritilemiyor ve sürekli artıyor. Türkiye dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girmek istiyorsa ihracatçının, sanayicinin yapacağı yeni yatırımlara, sanayici ve ihracatçıların ise yatırımlar için kaynağa ihtiyacı var. Kaynağı dışarıda aramak istemiyoruz. Öz sermayemiz KDV alacağını yatırımlarda kullanmak istiyoruz. Bu kaynağın ekonomide yatırıma dönmesi lazım. KDV uygulayan ülkeler içerisinde devreden iadeyi yapmayan tek ülke Türkiye" dedi. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin sorunun çözümü için yürüttüğü yapıcı temasların Hükümet nezdinde karşılık bulacağı ümidini koruduklarını anlatan Ünlütürk, konunun hızlı bir şekilde yeniden Meclis’in gündemine alınması talebinde bulundu.DHA

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2018, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92