İbrahim Kalın: TL'nin üzerindeki spekülasyon ortamı bertaraf edildi

İbrahim Kalın: TL'nin üzerindeki spekülasyon ortamı bertaraf edildi
Beştepe düzenlenen basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, dövizde yaşanan hareketliliğe değindi. Kalın, alınan önlemlerle 'TL'nin üzerindeki spekülasyon ortamının bertaraf edildiğini' söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Beştepe'deki toplantıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, kameralar karşısına geçti.

Kalın'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: "Sınır güvenliğiyle ilgil tedbirler alınıyor. Dünkü operasyon, yoğun bir koordinasyonla başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Bu tür operasyonlar devam edecek.

Ekonomi gelişmelerle ilgili alınan tedbirlerle ilgili 2 gündür olumlu gelişmeler yaşanıyor. Cumhurbaşkanımızın ekonomki savaşa karşı yaptığı milli seferberlik çağrısına olumlu yanıt verenlere teşekkür ediyoruz. Yurtdışından gerekli açıklamaları yapanlara da teşekkür ediyoruz.

Cumhurbaşkanımızın Macron ve Merkel ile yaptığı görüşmelerde de bu konu ele alındı. Trump yönetiminin ticareti doları bir silah gibi kullanma eğiliminin ne kadar yanlış olduğunu Cumhurbaşkanımızla paylaştılar. Türk lirası üzerinde spekülasyon yapılmasına imkan sağlayacak, o istismara açık ortam tamamen bertaraf edilmiş durumdadır.

Bankalara likidite konusunda rahatlama sağlandı. Türk ekonomisi güçlü ve sağlam temellere sahiptir. Türkiye yatırıma el verişli bir ülke olarak herkese kapısını açmıştır. Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi Türkiye krizi fırsata çevirecektir.

"TÜRKİYE EKONOMİK SAVAŞ PEŞİNDE DEĞİL"


Türkiye kimseyle ekonomik savaş peşinde değildir. Dünya ekonomisine entegre olan Türk ekonomisinin gelebilecek saldırılara karşı alınan önlemleri birlikte yaşıyoruz. Türkiye bu süreçten güçlenerek çıkacaktır. Türkiye alternatiflerini çoğaltarak yoluna devam edecektir. Türkiye alternatifsiz değildir.

15 MİLYAR DOLARLIK KATAR DESTEĞİ


Katar devleti ülkemize 15 milyar dolar civarında yatırım kararı aldı. Farklı alanlarda güzel bir paket hazırlandı. Katar gerçek bir dost olduğunu göstermiş oldu. Katar Emiri'ne kalben teşekkür ediyoruz. Katar halkının da bu süreçte Türkiye'nin yanında durduğunu ellerindeki paraları TL'ye çevirdiklerini, Türkiye'de tatil yaptıklarını gördük. Diğer ülkelerden de benzer destek gelmeye başladı. Türkiye ekonomisi bundan sonra daha da güçlenerek çıkacaktır. Paketin detayları açıklandıkça piyasalara etkisini gösterecektir.

Türk Lirası ile ilgili yürütülen spekülasyon ve algı operasyonu kanalları kapatılmış durumda. Kimse panik havasına kapılmasın. İyileşme emarelerini dün görmeye başladık, bu bayramda da devam edecektir.

"İHTİYAÇ DUYULDUĞUDA OPERASYON YAPILACAK"


Sincar'da terör örgütünün olduğu yerlerle ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Güvenlik birimleri ihtiyaç duyduğunda gerekli müdahaleleri karadan ve havadan yapacaktır. Sincar benzeri operasyonlar bundan sonra da yoğun bir şekilde gelecektir.

"GÖRÜŞME TALEBİ MERKEL VE MACRON'DAN GELDİ"


Bu iki telefon görüşmesi talebi karşı taraftan geldi. Merkel hazine ve maliye bakanlarının görüşmesi talebinde bulundu. Aynı teklif Macron'dan da geldi. Bakanlar bir araya gelecekler. Bu iyi niyetin gösterilmesi önem arz ediyor. Bu Türk ekonomisinin dünya ekonomisi içerisindeki yerini gösteriyor.

Biz yatırımcının daha fazla Türkiye'ye gelmesi için gerekli şartları oluşturduk. Almanya ve Fransa gibi Eurozone ekonomisinin iki güçlü aktörünün adım atma niyetini ifade etmesi son derece önemli. Bu ülkelerle ilgili iyi ilişkilerimiz var. Trump yönetiminin adımları Avrupa'da da rahatsızlık yaratıyor. Görüşmelerde bu da ifade edildi."
Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2018, 18:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER