Enflasyonla Mücadele programı açıklandı

Enflasyonla Mücadele programı açıklandı
Enflasyonla mücadele programı kapsamında Carrefour, Migros, BİM, Şok ve Metro marketler zincirinde, 50 üründe yüzde 10 indirim kararı aldı. KOSGEB alacaklarına ilave erteleme yapılırken, Çaykur önümüzdeki dönemde zam yapmama kararı aldı.

Elektrik ve doğalgaza 2019'a kadar zam yapılmayacak. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı'nı açıkladı.

İşte madde madde enflasyonla mücadele programında yer alan indirimler:

-Bankalar kredi faizi oranlarında yüzde 10 indirim yapacak.

-Et ve Süt Kurumu 10 üründe yüzde 10 indirim yaptı.

-Atatürk Orman Çiftliği 14 üründe yüzde 10 indirim yaptı.

-Sıvı ve toz gübreyle yemde yüzde 10 indirim yapıldı.

-TMO pirinci yüzde 20-40 indirimle arasında satmaya devam edecek.

-Çaykur önümüzdeki dönemde ürettiği ürünlere zam yapmayacak.

5 BÜYÜK MARKET ZİNCİRİ İNDİRİM AÇIKLADI


-Carrefour, BİM, Şok, Migros ve Metro 50 üründe iki ay süreyle yüzde 10 indirim yaptığını açıkladı.

-KOSGEB alacaklarında 3 ay ilave erteleme yapıldı. İhracatçı KOBİ'lere 200 bin dolara kadar düşük faizli kredi sağlanacak.

-İşletmelerin KDV iadelerinin 10 gün içerisinde ödenmesi sağlanacak.

-Kira artışları TÜFE'ye göre yapılacak.

-Elektrik ve doğalgaza yıl sonuna kadar zam yapılmayacak.

SONUNDA TÜRKİYE KAZANACAK


* Bu ortamda kar arttırma amacıyla yapılmış her girişim çok daha büyük zararları beraberinde getirecek adımlar olacak. Bunu görmemiz lazım. Tüm paydaşlarımız aynı samimiyet üzerinde taşın altına elini koymayı ülke vazifesi edindi. Ortaya güçlü bir mücadele koyacak, tüm paydaşların beraber kazandığı bir ortamı oluşturacağız. Enflasyonla mücadele fiyat istikrarı tek başına devletin, kurumların, bakanlıkların yürütebileceği bir mesele değildir.

TÜM FİRMALARIMIZDAN YÜZDE 10 İNDİRİM YAPMALARINI İSTEDİK


* 81 milyon omuz vermeli. İlk günden beri Enflasyonla Topyekün Mücadele adını koymamızın sebebi bu. Sonunda Türkiye kazanacak. Girdi maliyetlerini düşürecek tüm bu süreçlerde işsizliğin artmaması için neler yapabiliriz bunları da çıkardık.

* Tüm firmalarımızdan asgari yüzde 10 indirim yapmaları konusunda karara vardık. Katılanlara teşekkürler ancak katılmayanlara da bir şey diyemem. Gerek TOBB, gerek TÜSİAD tüm kurumlarımız olsun, firmalarla birlikte bu sürecin iletişimi içindeyiz. Topyekün mücadeleye katılanlar belirlenen logo ile asgari yüzde 10 indirim uygulayacaklarını açıkladılar.

* Sene sonu yapılan indirimlere ek olarak yapılacak bir indirim olacak. Bu mücadeleye omuz verin, sahip çıkın. Bu logo ile dükkanlarımızı, AVM'lerimizi süsleyeceğiz.

* Enflasyonlamucadele.org.tr internet sitesini kurduk. Bu süreçte BDDK, Merkez Bankası, Bankalar Birliği ile güçlü bir koordinasyon kurduk. Vatandaşlar sitemizden mücadeleye destek veren firmaları takip edecek.
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER