Beton kalitesi düşüyor

İzmir İnşaat Mühendisleri Odası, beton üretiminde yeterli kalitenin ve denetimin sağlanmadığını konu alan bir basın toplantısı düzenledi.

Beton kalitesi düşüyor
İzmir İnşaat Mühendisleri Odası, beton üretiminde yeterli kalitenin ve denetimin sağlanmadığını konu alan bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda yetersiz belgelendirmeden, üretilen düşük kaliteli betonlardan ve bu betonların meydana getireceği sonuçlardan bahsedildi. Marmara depreminde yıkılan binalardaki betonların incelendiğinin ve düşük beton kalitesinin tespit edildiğini ifade eden İzmir İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Erdoğan, “Beton, inşaat mühendisinin işidir. Betonu üreten de inşaat mühendisi olmalıdır. Sektörel bazlı yaptığımız gözlemlerde inşaat mühendisi veya malzeme konusunda yetkinliği bulunmayan kişilerle çalışan çok sayıda hazır beton üreticisi firma ile karşılaşılmaktadır. Bu firmalar rahatlıkla uygunluk belgelerini alıp üretim ve satış yapabilmektedirler. Yabancı kaynaklı belgelendirme kuruluşlarının ülkemizde kalite yönetim sistemleri yeterliliği bilinmeden birtakım kişilere verdikleri belgelendirme yetkisiyle de verilmektedir” dedi.

Burak-yildiz

“SONUÇLARI AĞIR OLACAKTIR”


Yapılardaki betonun hedeflenen kriterleri taşımamasının inşaat mühendislerini kaygılandırdığının altını çizen Erdoğan, “Betonun bileşenleri ve ortam özellikleri betonun niteliklerini etkiler. Çok hassas ve sıkı bir kalite kontrol sistemiyle üretilmesi ve istatistiksel olarak uygunluk değerlendirmelerinin yapılması şarttır. Aksi taktirde sonuçları ağır olacaktır. Deprem ülkesinde yaşamaktayız ve bu, binalarımızı kaliteli betondan yapmamızı gerektiriyor. Betonun denetlenmemesi ve kalitesinin düşmesi demek olası bir depremde büyük can kaybı anlamına gelmektedir. Geçmiş dönemlerde yaşadığımız acı sonuçları olan depremleri hatırladığımızda hayati önem taşıyan betonun üretimi ile ilgili idari ve uygulama yönünden ciddi düzenlemeler yapılmalı ve sahada özellikle fiilen yapılan uygulamalar denetlenmeli ve ciddi yaptırımlar uygulanmalıdır” şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2018, 16:43
YORUM EKLE

banner92