ASELSAN'ın geliştirdiği EJDERHA elektronik harp sistemi, terör örgütlerinin sıkça kullandığı el yapımı patlayıcılar, dronlar ve elektronik sistemlere karşı etkili bir mücadele aracı olarak öne çıkıyor. Bu sistem, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve güvenlik güçlerinin operasyonlarında büyük bir güvenlik sağlayacak.

EJDERHA ile elektronik harpte fark yaratacak

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol'un SAHA MBA Üst Düzey Bürokrat ve Sektör Liderleri Eğitimi'nde gerçekleştirdiği sunumda, EJDERHA'nın son test görüntülerini paylaştı. Bu sistem, elektromanyetik sinyallerle uzaktan sivil ve askeri araçları durdurabilme kabiliyetine sahip.

Elektromanyetik Sinyallerle Etkin Mücadele

EJDERHA, özel olarak tasarlanmış yönlü anten/reflektör seti sayesinde yüksek güçlü elektromanyetik ışıma yapabiliyor. Bu sayede hedef alınan elektronik cihazların çalışması engellenerek veya hasar verilerek etkisiz hale getirilebiliyor. Bu özellik, özellikle terör örgütlerinin kullandığı elektronik sistemlere karşı önemli bir mücadele yeteneği sunuyor.

İHA'lara yerli motor için güç birliği İHA'lara yerli motor için güç birliği

Fuar Sergisi ve Yenilikçi Özellikler

ASELSAN, EJDERHA'yı IDEF 2023 Fuarı'nda sergiledi ve bu sistemin taktik sahada ve konvoy koruma faaliyetlerinde önemli bir rol oynayacağını vurguladı. EJDERHA'nın insanlı ve insansız araçlara entegre edilebilme özelliği, sahada geniş bir kullanım alanı sunuyor ve operasyonlarda güvenlik ve etkinlik sağlıyor.

Kaynak: AA