Ünlü fizikçi Albert Einstein'in yıllar önce Naziler hakkında yazdığı mektup yeniden satışa çıkıyor. Mektubun değeri milyonlarca dolar ederken, önceki satış fiyatı da şaşırtıcıydı. İşte, o mektubun detayları…

İzmit’in Şiir Çınarı Ruşen Hakkı doğum gününde anıldı İzmit’in Şiir Çınarı Ruşen Hakkı doğum gününde anıldı

Einstein'in Tarihi Mektubu Satışta

7’den 70’e herkesin tanıdığı ünlü teorik fizikçi ve bilim insanı Albert Einstein'ın yıllar önce yazmış olduğu mektup, yeniden açık artırmaya çıkıyor. Einstein’in eski ABD Başkanı Franklin Roosevelt'i, Nazilerin "çok güçlü bombalar" yapabilecek nükleer araştırma kapasitesine sahip olabileceği konusunda uyardığı o meşhur mektup, eylül ayında satışa sunulacak.

Christie's Tarafından Açık Artırma

The Guardian gazetesinde yer alan habere göre, değerinin milyon dolarları bulduğu belirtilen iki sayfalık mektup, Christie's adlı açık artırma şirketi tarafından eylül ayında satışa çıkarılacak.

Mektubun Milyon Dolarlık Değeri

The Guardian'da yer alan bilgilere göre, mektubun değeri yaklaşık 4 milyon dolar olarak tahmin ediliyor. Einstein, mektubunda dönemin Alman hükümetinin nükleer araştırmaları desteklediğini ve bu araştırmalar sonucunda "çok güçlü bombalar" üretilebileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. Aynı zamanda ABD'nin de benzer faaliyetlere başlamasını tavsiye ediyor.

Uranyumun Önemi

Almanya'nın, Polonya'yı işgal etmesinden birkaç hafta önce, 2 Ağustos 1939 tarihinde yazılan söz konusu mektupta, Einstein, uranyumun önemli bir enerji kaynağı olabileceğine dikkat çekiyor. Ünlü fizikçi, büyük kütlelerdeki uranyumun nükleer zincirleme reaksiyonu oluşturabileceğini ve bu reaksiyonun bomba yapımında kullanılabileceğini vurguluyor.

Mektubun Son Sahibi

Mektubun son sahibi olan Microsoft şirketinin eş kurucusu Paul Allen, mektubu 2002 yılında Malcolm Forbes'ten 2,1 milyon dolara satın almıştı. Mektubun uzun nüshası ise şu anda Hyde Park’ta yer alan Roosevelt kütüphanesinde muhafaza ediliyor.

Kaynak: haber merkezi