Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 10 kenti vuran 7.7 ve ardından 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) ilk yardım gemisini İzmir'den gönderdi. Depremin ardından hızlıca harekete geçtiklerini söyleyen EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, ‘İzmir Yardıma Koşuyor’ isimli kampanyayı başlattıklarını vurguladı. 
 

2.El araç fiyatlarında yükseliş devam edecek mi? 2.El araç fiyatlarında yükseliş devam edecek mi?

GİYSİDEN GIDAYA

Tüm imkanları depremin yaralarını sarmak için seferber ettiklerini kaydeden Eskinazi, “Kampanyaya çığ gibi destek geliyor. Nakdi yardım hesaplarına yatırılan paralarla anında depremzedelerin ihtiyacı olan malzemeleri satın alıp deprem bölgesine sevk ediyoruz. İlk etapta 1 gemi battaniyeyi İzmir’den deprem bölgesine sevk ettik. Toplanan paralarla anında çocuk ve yetişkin için kışlık kıyafet, içlik, polar giysi, çocuk botu, tüplü ısıtıcı, hijyen malzemesi, bebek bezi, battaniye, eldiven, atkı, kuru gıda, uyku tulumu alarak deprem bölgesine sevk etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

'DEPO KİRALADIK'

EİB Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak ise şunları söyledi: “İzmir'de MTK Sitesi Eski Yönetim Merkezi Çamdibi adresindeki depomuzda çocuk ve yetişkin için kışlık kıyafetlerden ısıtıcı ve hijyen malzemelerine, kuru gıdadan uyku tulumuna kadar tüm ihtiyaçları toplayarak afet bölgesine sevk edilmek üzere, düzenli aralıklarla Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) İzmir deposuna teslim edeceğiz. Vakit birlik olma yaralarımızı tüm ülke olarak birlikte sarma vaktidir.”

MÜŞTERİLERE ÇAĞRI

Yabancı müşterilerden anlayış beklediklerinin altını çizen Uçak, “Depremden etkilenen kentlerimiz Türkiye’nin gıda deposu olmaları yanında, tarım ve sanayi sektörlerinde çok büyük üretici ve ihracatçı kimliğine sahip kentler. Bu şehirlerimizin üretici ve ihracatçı kimlikleri kısa süreliğine sekteye uğrayabilir. Bugünden itibaren ithalatçı dostlarımızdan, deprem bölgesindeki ihracatçılarımızın termin sürelerinde kolaylık göstermelerini bekliyoruz. İhracatçılarımız bugüne kadar ithalatçılarımızın depolarında her zaman stok bulundurmalarına olanak sağladı. Böylesi durumda ithalatçı dostlarımızın anlayışlı olacaklarına inancımız tam” diyerek sözlerini noktaladı.