Yaz okulu için Almanya'dan geldiler

Yaşar Üniversitesi, Berlin Başkonsolosluğu'nun desteği ile Almanya'da eğitim gören 14 başarılı Türk lise öğrencisi için yaz okulu etkinliği düzenledi.

Yaz okulu için Almanya'dan geldiler
Yaşar Üniversitesi, Berlin Başkonsolosluğu'nun desteği ile Almanya'da eğitim gören 14 başarılı Türk lise öğrencisi için yaz okulu etkinliği düzenledi. Etkinlik kapsamında Berlin, Nürnberg, Münih, Frankfurt ve Karlsburg'dan gelen gençler hem Türkiye'deki eğitim sistemi hakkında bilgi sahibi oldu hem de İzmir'i yakından tanıma fırsatı elde etti.

Almanya'da yaşamını sürdüren Türk aileler ile Türkiye arasındaki bağların geliştirilmesine ve güçlendirilmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen 'Yaşar Üniversitesi Başarılı Türk-Alman Öğrenciler için Yaz Okulu' etkinliğinin bu yıl dördüncüsü gerçekleştirildi. Hem üniversite öğrencisi olma deneyimi hem de sosyal ve kültürel etkinliklere katılma olanağı sağlayan etkinlik boyunca öğrenciler, mühendislik, mimarlık, psikoloji, hukuk, işletme gibi bölümlerin örnek derslerine katıldı. Ayrıca İzmir'in çeşitli müzelerinin yanı sıra Çeşme, Alaçatı ve Şirince'yi ziyaret etti.


REKTÖRLE BİR ARAYA GELDİLER


Öğrencilerle bir araya gelerek, katılım sertifikalarını veren Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer, Almanya'da yaşayan Türk öğrenciler için Türkiye'de cazip eğitim olanakları bulunduğunu vurguladı. Prof. Dr. Dinçer, "Burada bulunduğunuz bir haftalık sürecin sizin için iyi bir tecrübe olduğunu umuyorum. Yeni tanışıklıklar edindiniz ve dostluklar kurdunuz, eğitim sistemi hakkında da bilgi sahibi oldunuz. Artık İzmir'i ve Yaşar Üniversitesini tanıyorsunuz. Almanya, dünya ekonomisi açısında oldukça güçlü bir konumda. Ancak ülkemiz de gerek akademisyenleri gerekse teknik imkanlarıyla yüksek öğretimde ciddi bir kaliteyi yakaladı. Türkiye'de eğitim kariyerini seçtiğinizde, ciddi bir donanıma sahip bireyler olarak mezun olacaksınız" dedi.

İZMİR'DEN ÇOK ETKİLENDİK


Yaz okuluna katılan öğrenciler, İzmir'in eğitim ve sosyal olanaklarından etkilendiklerini dile getirdi. Öğrencilerden Rana Arpacı, "Bu, İzmir'e ilk gelişim. Ulaşım ve sosyal olanaklar konusunda oldukça rahat ettiğimi söyleyebilirim. Burada yaşayan akrabalarım var. Onların da desteği ile eğitimimi İzmir'de sürdürmeyi planlıyorum" dedi. Nazan Zeynep Küçük ise "Berlin doğumluyum ve orada lise öğrencisiyim. İzmir'i tanımak ve bu kültürü yaşamak bizi çok mutlu etti. Amacım Türkiye'de mimarlık eğitimi almak. Hedeflerimi bu doğrultuda çizdim ve buraya gelmek beni hedeflerime daha da yakınlaştırdı" diye konuştu. Bir diğer öğrenci İlayda Sarısakaloğlu da "Almanya'da doğdum ve büyüdüm. Yaşar Üniversitesi'nde psikoloji eğitimi alıp daha sonra Almanya'da çalışmak istiyorum. Yaşar Üniversitesi'nin uluslararası bir üniversite olması ve şehrin merkezinde olması beni çok etkiledi. Örnek dersler de oldukça verimli geçti" dedi.

 
Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2018, 11:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER