Yaşar'dan tarıma destek

2018-2019 akademik yılı için hazırlıklarını bitiren Yaşar Üniversitesi İzmir'e tarım teknolojisi fakültesi kazandırmaya hazırlanıyor.

Yaşar'dan tarıma destek

2018-2019 akademik yılı için hazırlıklarını bitiren Yaşar Üniversitesi İzmir'e tarım teknolojisi fakültesi kazandırmaya hazırlanıyor.

HABER: Sinem DEMİREL

Eğitimde 17 yılı geride bırakan Yaşar Üniversitesi, güçlenen akademik kadrosu, yeni bölüm ve işbirliği olanaklarıyla 2018-2019 akademik yılına hazır. Geçtiğimiz akademik yılda elde edilen başarıları ve yeni dönemin hedeflerini kamuoyu ile paylaşan Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, İzmir’e katkı sağlayacakları projeleri de açıkladı. Yiğitbaşı, “Hollanda’nın tarım ve gıda teknolojilerinde dünya lideri olan Wageningen Üniversitesi işbirliği ile İzmir’e bir tarım teknolojisi fakültesi  kazandırıyoruz” dedi.

FERAH EĞİTİM ORTAMI


Yaşar Üniversitesi’nin yeni yatırımları hakkında bilgi veren Yiğitbaşı, “İçinde bulunduğumuz Selçuk Yaşar Kampüsü'nün bazı kısımları, yeniden yapılanma sürecine girecek. Yaklaşık 70 bin metrekarelik kapalı alanı kapsayan bu revizyonla birlikte 110 bin metrekarelik toplam kapalı alanımız ve yaklaşık 10 bin öğrencimiz ile daha teknolojik ve ferah öğrenme ortamlarında eğitim hayatımıza devam edeceğiz” diye konuştu.


TÜBİTAK YANIMIZDA


Üniversitenin 2020 Stratejik Planı dahilinde ilerlediklerini belirten Yiğitbaşı şöyle dedi:
Bu büyük yatırım projelerinin yanı sıra, bizi ayrıcalıklı kılan pek çok başarıyı da elde ettik. Stratejik planımızın en önemli unsurlarından olan ‘Ar-Ge, Girişimcilik ve İnovasyon’ kavramları çerçevesinde yaptığımız çalışmalarla, TÜBİTAK tarafından açıklanan, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite endeksinde her geçen sene yükselişimizi devam ettiriyoruz. Hedefimiz önümüzdeki 5 yıl içinde ilk 10 arasında yer almak. Yine geçtiğimiz yıl, TÜBİTAK 1601 Destek Programı'ndan yararlanmaya hak kazanan 9 üniversiteden biri olduk."

TARIMDA EKSİKLİK VAR


İzmir için de farkındalık yaratan ve nitelikli iş gücü kazandıracak projelere imza attıklarını belirten Yiğitbaşı, tarım ve gıda teknolojilerinde dünya lideri olan Hollanda’nın Wageningen Üniversitesi ve Araştırma Merkezi (WUR) ile işbirliği gerçekleştirileceğini de hatırlattı. Yiğitbaşı şunları ekledi:

“Türkiye’de özellikle de İzmir'de tarım alanında önemli bir eksiklik var. Güvenli ve sağlıklı bir gelecek için gıda ve tarım teknolojilerinin önemini öngören üniversitemiz Wageningen Üniversitesi işbirliği ile İzmir’e bir tarım teknolojisi fakültesi kazandıracak. Bu projeler İzmir’e büyük katkı sağlayacaktır ve nitelikli iş gücü fırsatı yaratacaktır. İzmir için büyük bir şans. Ayrıca bu bilimsel ilerlemelerimizi gerçekleştirirken, kültürel sorumluluğumuzun bir gereği olarak şehrimizin daha yaşanabilir hale gelmesi için de çalışmaya devam etmekteyiz. Üniversitemizin organizasyonu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile bu akademik yıl içinde ‘İzmir’de İyilik Var’ sloganı ile 103 sivil toplum kuruluşunu bir araya getirdik. Öğrencilerimizin öncülüğünde çeşitli projeleri gerçekleştirdik. Sayısı 3 bini aşan gönüllüler aracılığı ile iyiliği ve dayanışmayı hatırlattık.”

Yurt içinde ve yurt dışında görev yapmış deneyimli akademisyenlerin yeni dönemde de üniversitelerini tercih edeceğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Cemali Dinçer ise üniversite bünyesinde Makine Mühendisliği Bölümü açıldığını müjdeledi. Fransız ECAM Lyon Mühendislik Okulu ile gerçekleştirilen ortak diploma projesini hatırlatan Prof. Dr. Dinçer şöyle dedi:

"Üniversitemiz büyüyor, gelişiyor. Ayrıca, Fransız ECAM Lyon Mühendislik Okulu arasında elektrik-elektronik mühendisliği bölümünde ortak diploma projemiz hayata geçirildi ve bu akademik yılda ilk öğrencilerini almaya başlayacak. Yükseköğretim Kurulu tarafından öğrenci alımının onaylanan proje kapsamında, İngilizce ve Fransızca yapılacak 4 yıllık eğitimin ilk 2 yılı Yaşar Üniversitesi’nde, sonraki 2 yılı ise Lyon ECAM’da gerçekleşecek. Bu eğitimin sonunda mezun olan öğrenciler, uluslararası geçerliliği olan ortak diploma sahibi olacaklar. Arzu eden öğrenciler ise ECAM’da bir yıl daha eğitim almaları halinde ECAM mühendislik diploması da alacaklar. Bu yıl ilk kez 24 öğrenci alacağız.”

GENÇLERE TAVSİYELER


Her yıl yaklaşık bin 200 öğrenciyi mezun ettiklerini belirten Prof. Dr. Cemali Dinçer, bu yıl tercihte bulunacak adaylara tavsiyelerde bulundu. Dinçer şunları söyledi:
"Geçen yıl ek kontenjanlarla birlikte kayıtlanma oranımız yüzde 100’e ulaştı. Her yıl yaklaşık bin 200 öğrencimizi mezun ediyoruz ve mezun öğrencilerimizin yüzde 85’ine ulaşabiliyoruz. Ulaştığımız öğrencilerin ise yaklaşık yüzde 80’inin istihdam edildiğini biliyoruz. Aday öğrenciler için ise yarış başladı. Bu yıl 14 Ağustos’a kadar tercih günleri devam edecek. Üniversite olarak adaylara doğru bilgiye sahip olmaları için ücretsiz tercih danışmanlığı hizmeti veriyoruz. Bu yıl puan sistemi değiştiği için özellikle eşit ağırlıklı puan türünden tercihte bulunacak adayların çok dikkatli olmaları gerekiyor."
Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2018, 09:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER