İEU öğrencilerine Londra'dan ödül

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencileri, mimari detay çözüm alanında birincilik ve üçüncülük, mimari tasarım alanında ve mimari detay çözümünde üçüncülük, malzeme kullanımında da üçüncülük aldı.

İEU öğrencilerine Londra'dan ödül

Londra'da Westminster Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen mimari tasarım festivali 'FABFEST'te İzmir'i iki farklı projeyle temsil eden İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencileri, mimari detay çözüm alanında birincilik ve üçüncülük, mimari tasarım alanında ve mimari detay çözümünde üçüncülük, malzeme kullanımında da üçüncülük aldı.

Geçen yılki festivalde, 'Hawthorn etkileyici tasarım' dalında birincilik, para ödülü ve jüri tarafından en iyi mimarı tasarım kategorisinde üçüncülük alan İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri, bu yıl da 'dijital şehir' olarak belirlenen ana tema üzerinde yaptıkları çalışmalarla Londra'da damgasını vurdu. İEÜ Mimarlık Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Güzden Varinlioğlu danışmanlığındaki öğrenciler, bu yıl 50 kişilik bir ekiple 2 ayrı proje ve takım oluşturdu. Öğrenciler, ECOFAB adıyla yarışmaya 17 kişilik bir ekiple katıldı. Öğrenciler Gözde Damla Turhan, Elfin Ulupınar, Seda Tosun, Aslıhan Doyuran, Alper Ateş, Onur Baturay, Emir Emirbayer, Kaan Turhan, Sercan Hatırnaz, Londra'da 'VOXEL' adını verdikleri ekonomik ağlara ve birbirlerine bağlı olan küresel şehirleri anlattıkları tasarımlarıyla yer aldı. Öğrencilerden Seyit Koyuncu, Erman Eskiköy, Ebrar Eke, İpek Akbaşoğlu, Erol Gönül, Büşra Kayalar, Ayça Özüm Sevinç, Melih Yavuz da, 'MONAD' adlı projelerinde şehirlerin dinamizmini ve uyarlanabilirliğini anlattı. Festivalde, 'VOXEL' adlı proje, mimari detay çözümünde birincilik, malzeme kullanım alanında üçüncülük, 'MONAD' adlı proje de mimari tasarım ve mimari detay alanlarında üçüncülük elde etti.

Doktor Öğretim Üyesi Varinlioğlu, "Bu yıl üçüncü kez yapılan dijital üretim yarışmasında konu dijital şehir olarak belirlendi. Geçen yıl 10 öğrencimizle katılmıştık. Bu yıl 2 farklı projeyle katıldık. Festivalde, her yıl belirlenen tema kapsamında, kısıtlı malzeme ile kısıtlı bir alanda hesaplamalı tasarım yöntemleriyle bir pavyon tasarımı isteniyor. Etkinlikte 33 ülkeden mentorler ve öğrenciler tasarımlarını inşa etti. Üretme ve inşa etme yarışmasında da iki projemiz ödül aldı" dedi.

Öğrencilerin bu yıl bilişim ve iletişim üzerine kent tasarladığını belirten Varinlioğlu, VOXEL adlı projede günümüzün aşırı nüfuslu ve dijital olarak birbirine bağlı şehirlerini konu aldıklarını söyledi. Varinlioğlu, MONAD adlı projede de kentsel yaşamın ihtiyaçlarına göre şehrin kendini en verimli şekilde organize etmesini konu aldıklarını kaydetti. DHA

 

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2018, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER