Eğitimde adalet ele alınacak

İzmir'de, Balçova Belediyesi ve Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği, Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olan eğitim sistemini masaya yatıracak.

Eğitimde adalet ele alınacak

İzmir'de, Balçova Belediyesi ve Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği, Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olan eğitim sistemini masaya yatıracak. Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 78. yıldönümü nedeniyle düzenlenen, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açılış konuşmasını yapacağı 'Eğitimde Adaleti ve Geleceği Düşünmek Sempozyumu'nda Türkiye’den 60 katılımcının yanı sıra eğitimde ileri seviyelerde olan ülkelerden davetliler yer alacak.

Cumhuriyetin kuruluşundan sonra eğitimde yapılan en büyük reformlardan birisi olan Köy Enstitüleri, Balçova Belediyesi ve Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği’nin (YKKED) 11 yıldır ortaklaşa düzenlediği etkinliklerle anılıyor. Daha önce 2 eğitim sempozyumunun düzenlendiği, Yaşar Kemal, Türkan Saylan, Genco Erkal'ın aralarında bulunduğu kişilere 'Aydınlanma Onur Ödülü’nün verildiği etkinlikler kapsamında bu yıl Türkiye’deki eğitim sisteminin masaya yatırıldığı bir sempozyum düzenleniyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açılış konuşmasını yapacağı, aralarında Selçuk Şirin, Hikmet Uluğbay, Aysel Çelikel gibi 60 akademisyen, gazeteci ve siyasetçinin konuşmacı olarak katıldığı Eğitimde Adaleti ve Geleceği Düşünmek Sempozyumu’nda Kanada, Finlandiya, Küba ve Almanya’dan gelen büyükelçi ve akademisyenler de kendi ülkelerindeki eğitim sistemlerini anlatacak. Eğitimde doğru bir çıkış noktası bulmak adına yapılan tüm konuşmalar daha önceki 2 sempozyumda olduğu gibi kitaplaştırılarak Başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere ilgili kurumlara ulaştırılacak.

16-18 Nisan tarihleri arasında Balçova Kaya Termal Otel’de yapılacak sempozyumda bu yılın Aydınlanma Onur Ödülü, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ve YKKED Başkanı Prof.Dr. Kemal Kocabaş tarafından Prof. Dr. Korkut Boratav’a takdim edilecek. DHA

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2018, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER