banner112
banner111

DEÜ'de danışman kızına 'özel ilan' iddiası

Daha önce Hukuk Fakültesi'nde kişiye özel ilan açıldığı ileri sürülen DEÜ'de bu kez İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi için açılan ilanın adrese teslim olduğu iddia edildi. İddiaya göre bu ilan, rektör yardımcısı Demiralp'e tez danışmanlığı yapan Prof. Dr. Nejat Akar'ın kızı Başak Akar için açıldı.

DEÜ'de danışman kızına 'özel ilan' iddiası

Özel Haber/Gökçe ADAR
Türkiye’de üniversite sayısının hızla artması ile birlikte öğretim elemanı eksikliği de ortaya çıkmış, pek çok devlet üniversitesi eleman eksikliğini kapatmak için ilan vererek öğretim elemanı aramaya başlamıştı. İzmir'in köklü üniversitelerinden Dokuz Eylül Üniversitesi'nin bazı fakültelerine personel alımında adrese teslim yaptığı ileri sürülmüş, öğretim üyesi ilanlarında akademik ihtiyaçların gözetilmediği ve liyakata uygun olmayan atamalar yapıldığı iddia edilmişti. Konu bazı milletvekilleri tarafından TBMM'ne de taşınmıştı. Daha önce, Hukuk Fakültesi'nde 'kişiye özel' ilan açıldığı ileri sürülen üniversitede, bu kez de İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ne açılacak kadro için adrese teslim ilana çıkıldığı iddia edildi. Resmi Gazete'de yayımlanan ilanda, sadece bir kişinin alınacağı ifade edilerek, şu özellikler istendi: “Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında doktora yapmış olmak, Modernizm, milli kimlik inşası, kültür ve sağlık teknolojisi politikaları üzerine çalışmaları olmak.”

ANKARA ÜNİVERSİTESİ MEZUNU
Kişiye özel açıldığı iddia edilen bu ilanın; Ankara Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü Kurucusu ve enstitü müdürlüğü yapan ve aynı zamanda Dokuz Eylül Üniversitesi'ne geçen yıl atanan rektör yardımcısı Prof. Dr. Duygu Özel Demiralp'a doktora tez danışmanlığı yapan Prof. Dr. Nejat Akar'ın kızı Başak Akar'ın olduğu ileri sürüldü. Başak Akar'ın, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi lisans mezunu olduğu, Ankara Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü’nde yüksek lisans ve doktora yaptığı ve aynı zamanda Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Alanı'nda da doktora yaptığı ifade edildi. Akar'ın lisansüstü tezlerinin, makalelerinin ve diğer akademik çalışmalarının 'Google Scholar, akademikyok.gov.tr, AVESİS Veri Yönetim Sistemi' üzerinde incelendiğinde, ilandaki şartları taşıdığı ileri sürüldü.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2022, 18:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Seven Eyrice
Seven Eyrice - 1 ay Önce

Başka bu şartlara haiz eleman yok mu

banner101

banner100