Ege'nin iki yakasında farklı bayraklar altında yaşayan ve birbirine çok yakın olan iki milletin ortak noktalarını ve kardeşliğini vurgulamak amacıyla Sualtı Fotoğrafçısı Murat Kaptan tarafından başlatılan projenin ilk ayağı Çeşme'de tamamlandı. Sakız Adası'nın dalış kulübünden gelen dalgıçlar iki gün geçirdikleri Çeşme'nin sualtı güzelliklerini keşfetti. Balıkadamlar su altında Türk ve Yunan bayrağı açtılar.


Uluslararası sergiler açacağız.”

Projenin direktörü Sualtı Fotoğrafçısı Murat Kaptan, “Ülkemizde ilk defa gerçekleşen ve diğer adalarda da yapmayı planladığımız bu çalışmayla sualtının büyüleyici renklerini kullanarak tüm dünyaya aynı denizin çocuklarının barış ve dostluk içinde yaşayabileceğini göstermeyi amaçladım. Birinci etabında Çeşme’de çekilen ve ikinci etabında Sakız Adasında çekilecek olan fotoğraflarla uluslararası sergiler açacağız. Bu fotoğraflar Ege kültürünün belleğine katkı sağlayacak,” şeklinde konuştu.
Whatsapp Image 2024 06 28 At 10.24.31

İzmir Büyükşehir Belediyesi kısırlaştırma çalışmalarına tam gaz devam ediyor İzmir Büyükşehir Belediyesi kısırlaştırma çalışmalarına tam gaz devam ediyor

Ege’deki dostluk örnek olsun.”

Çeşme’de yaşayan ve kökleri Sakız Adası Türklerine dayanan duayen televizyon habercisi Korcan Karar da dalışa katıldı. Karar, “Aynı denizin çocuklarının bu tür organizasyonlarda buluşması dostluk, spor ve sanat adına da çok önemli. Ege'nin barış dolu sularından selam olsun dünyaya. Üçüncü Dünya Savaşı'nın konuşulduğu bugünlerde Ege'deki dostluk örnek olsun," dedi.

Derin Doğa Dalış Merkezi’nin sahibi Erdinç Ergün tarafından ağırlanan Yunanlı misafirlere, kırk yıl hatırı olan Türk kahvesi ikram edildi. Yunan dalgıçlar projeden çok etkilendiklerini, organizasyondan çok keyif aldıklarını ve iki halk arasında hiçbir sorun olmadığını göstermek istediklerini belirttiler.

Proje, Sakız Adası’na Türk dalgıçların yapacağı ziyaretle devam edecek, her iki yerde çekilen fotoğraflar “Aynı Denizin Çocukları” adını taşıyacak sergilerle dünya kamuoyuna sunulacak.

Editör: Kazim Bozkurt