Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD), 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet’in 100. Yılı’nı İzmir Valiliği tarafından organize edilen kortejde kutladı. İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda 29 Ekim günü yapılan Cumhuriyet’in 100. Yılı resmi kortejine katılan EGİKAD üyeleri, 100.Yıl tişörtleri ve EGİKAD pankartı ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı coşkuyla kutladı.

EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Şahika Aşkıner, Cumhuriyet’in bir kadın olarak özgür olma, hukuksal olarak toplumun her alanında erkeklerle aynı haklara sahip olma bilincini kazandıran en özel zenginliğimiz olduğunu söyledi. 

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yaşanılan tüm zorluklara, çaresizliklere rağmen kazanılan Kurtuluş Savaşı’nın en büyük inanç ve kararlılık örneği olduğunu, kazanılan bu zaferin milletimize kayıtsız şartsız egemenliği sağlayan Cumhuriyet’in de yolunu açtığını vurgulayan EGİKAD Başkanı Aşkıner, “İşte bu Cumhuriyet, bugün 100 yılı devirerek ikinci yüzyılına adım atmış, yapılan fedakarlıkların, akıtılan gözyaşlarının, dökülen kanların boşa gitmediğini göstermiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılına girerken bu yüce ulusun bir ferdi olarak Atatürk ilke ve inkılaplarını korumaya, Ata’mızın ve aziz şehitlerimizin bu vatan toprakları uğruna döktükleri kanları yerde bırakmamak adına Cumhuriyetimize sahip çıkmaya; çalışarak, üreterek, istihdam sağlayarak devam edeceğiz” dedi

İnşaat malzemesi sanayi üretimi artışta İnşaat malzemesi sanayi üretimi artışta

Aşkıner: Türk kadını Cumhuriyet’in yılmaz bekçisidir

Medeni Türk kadınları olarak en başta eşitlik, özgürlük, çağdaşlık ilkeleri olmak üzere, Cumhuriyetin tüm değerlerine sahip çıkacaklarını söyleyen Aşkıner, “Bugün toplumun her alanında kendi ayakları üzerinde duran, eğitimli, bağımsız birer işkadını olarak bulunabiliyorsak,bunu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ve onun kurduğu Cumhuriyet’e borçluyuz. Ata’mızın bizlere armağan ettiği bu en değerli varlığı, 1.yüzyılda olduğu gibi ilelebet korumaya devam edeceğiz" diye konuştu. 

Kaynak: BÜLTEN