Ege Gırgır Balıkçıları Derneği Başkanı Mehmet Aksoy, Teknelerimizi bağladık. Önümüzdeki yıla teknelerin makineleri, soğuk hava odaları, soğuk hava makineleri yani buz makineleri hazırlanacak. Balıkçı teknelerimizin sahipleri, personelleri şimdi daha çok çalışacaklar. Aksi halde önümüzdeki yıl denize çıktığı zaman bir arıza anında balıkçının kaybı çok büyük oluyor dedi.

Su ürünleri üretimi bakımından önemli bir potansiyele sahip Ege Denizi'nde de 15 Nisan itibariyle av yasağı başladı. Balıkçıların denize açılamaması nedeniyle barınaklar tekneyle doldu. Av sezonunun sona ermesini fırsat bilen balıkçılar da teknelerinin ve zarar gören av malzemelerin bakım ve onarımı için hareket geçti. Yırtılan ağlarını onarıp, teknelerinin bakımını yapacak olan balıkçılar, yeni sezonu bekleyecek.

İzmir'de 48 kaçak göçmen kurtarıldı İzmir'de 48 kaçak göçmen kurtarıldı

'HER GEÇEN SEZON BİR ÖNCEKİNİ ARATIYOR'

Güzelbahçe Balıkçılar Limanı, Ege Gırgır Balıkçıları Derneği ve İzmir Deniz Ürünleri Avcıları Üretici Birliği Başkanı Mehmet Aksoy, sona eren av sezonu değerlendirerek, Allah bir kaza bela vermedi. Kimsenin burnu kanamadı. Bizim için en önemlisi sağlıklı bir sezon geçirmek. Sezonumuz genelde iyi geçti. Gerçi her geçen sezon bir önceki sezonu aratıyor. Balıklarımız biraz azalma oldu. Mesela martın sonu nisan başından itibaren sardalyanın çok olması lazımdı. Ancak, istediğimiz balığı bulamadık. Bunda hava koşullarının da etkisi var. Küresel ısınmanın da tabii ki faktörü var. Balığın üreme zamanlarında havadaki değişim dengeyi bozuyor. Yani balık havyarı tutmalı. Havyarda deniz suyu ve hava sıcaklığı uygun şartlarda olmalı. Hava şartları değiştiği zaman balık uyum sağlayamıyor dedi.

'AMACIMIZ YEM AMAÇLI AVCILIK OLMASIN'

Aşırı avcılığa da dikkat çeken Aksoy, Çok avlamak iyi bir şey değil. Bu sene balıkçılarımla, reislerimle oturup toplantı yapacağım. Ege'den tuttuğumuz balığı halka yedirmek için tutalım. Hiçbir zaman amacımız balık üretim tesislerine balık yemi için avcılık olmasın. Tabii ki onların balığa ihtiyacı var. Deniz balığına ihtiyacı var. Onlara şöyle balık verelim. Tuttuğumuz balık, halkın tüketiminden fazlaysa balık çiftlikleri verelim. Ama amacımız yem amaçlı avcılık olmasın dedi.

'BİR ARIZA ANINDA BALIKÇININ KAYBI ÇOK BÜYÜK OLUYOR'

Sezonun bitimiyle balıkçılarda onarım telaşı başladığını belirten Mehmet Aksoy, Balık sezonu bitti. Gemileri bağladık. Herkes, ağlarını bakım için iskeleye alıyor. Sonrasında tekneler de çekek yerlerine kaldırılacak bakımlarına başlayacaklar. Önümüzdeki yıla teknelerin makineleri, soğuk hava odaları, soğuk hava makineleri yani buz makineleri hazırlanacak. Balık teknelerimizin sahipleri, personelleri şimdi daha çok çalışacaklar. Bunlar olmazsa olmaz. Önümüzdeki yıl denize çıktığı zaman bir arıza anında balıkçının kaybı çok büyük oluyor. Rahat bir avcılık yapamazlar dedi.

Hazırlıklarını yapan 4 kuşak balıkçı aileden 28 yıllık denizci Emre Yüzler (39), Şimdi periyodik bakımlarımız var. Ağlarla uğraşacağız. Sonra teknenin makinesiydi, boyasıydı, ağır bakımlarıydı, tersane işleriydi onlarla ilgileneceğiz. Bundan sonraki süreç böyle geçecek. Eylül'ü bulur. Eylül'de de tekrar denize çıkacağız. Allah bereket versin. İyi bir sezon geçirdik. Vatandaş en çok bu sene Ege'den hamsi ve sardalya yedi. Ege Denizi iyiydi. Bereket versin dedi.

Bir diğer tekne kaptanı, 40 yıllık balıkçı Selahattin Mervi (60), 4,5 ay, av yasağımız var. Yırtık ağları tamir edeceğiz. Teknenin bakımlarını yapacağız. Yoksa yeni sezonda, teknemiz çok arıza verir. Bu nedenle yeni sezona hazırlanacağız dedi.(DHA)

Haber Kadir ÖZEN - Kamera Can ÇUBUKÇUOĞLU İZMİR, (DHA)-

Kaynak: AA